ŚwiatMgławica jak DNA

Mgławica jak DNA

Mgławice kosmiczne zazwyczaj mają kształt plamy, ale naukowcy korzystający z kosmicznego teleskopu Spitzera poinformowali, że odkryli mgławicę, której kształt w przestrzeni przypomina budowę DNA. Mgławica skręca się podobnie jak podwójna helisa.

15.03.2006 21:40

Nikt nigdy jeszcze nie widział w przestrzeni kosmicznej czegoś takiego - powiedział Mark Morris z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Większość mgławic jest "bezkształtnym, amorficznym konglomeratem pyłu i gazu" - podał naukowiec, dodając, że zaobserwowana mgławica "wykazuje wysoki stopień uporządkowania".

O odkryciu zakręconej mgławicy, która rozciąga się o 80 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej - galaktyki, która obejmuje Ziemię, doniesiono w środę w czasopiśmie "Nature".

Widzimy dwie przeplatające się spirale owijające się jedna obok drugiej tak jak łańcuchy struktury cząsteczki DNA - powiedział Morris.

DNA składa się z dwóch łańcuchów biegnących w przeciwnych kierunkach i owijających się wokół wspólnej osi. Wygląda to trochę jak spiralnie pogięta drabina i nazywane jest podwójną helisą.

Pasma mgławicy mogą ulegać wykrzywieniu, bo oddziałują na nie pola magnetyczne w centrum Drogi Mlecznej - powiedział Morris w rozmowie telefonicznej z agencją AP.

Te pola magnetyczne są pośrednio spięte czarną dziurą, ziejącą w sercu galaktyki - powiedział.

Czarne dziury to miejsca w przestrzeni, zasysające materię, które tak potężnie pochłaniają wszystko, co pojawi się wokół nich, nawet światło. Ale zanim materia wpadnie w czarną dziurę, wiruje wokół jej krawędzi. Te obroty oddziałują na pola magnetyczne, które z kolei zakrzywiają pasma mgławicy - powiedział Morris.

Mgławica znajduje się stosunkowo blisko czarnej dziury - tylko 300 lat świetlnych. Ziemia leży 25 tysięcy lat świetlnych dalej.

Należący do NASA teleskop Spitzera jest przeznaczony do obserwacji kosmosu w spektrum promieniowania podczerwonego. Wykrywa energię emitowaną przez obiekty w przestrzeni kosmicznej z tak wysoka rozdzielczością, że można zobaczyć kształt tej mgławicy.

Teleskop Spitzera otrzymał nazwę w wyniku konkursu otwartego tylko dla dzieci. Nazwany został na cześć Lymana Spitzera - jednego z najbardziej wpływowych naukowców XX wieku, który w latach 40. jako pierwszy zaprezentował ideę umieszczania teleskopów w przestrzeni kosmicznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)