MFW zaleca Polsce reformy strukturalne
Międzynarodowy Fundusz Walutowy
wyraził w czwartek wątpliwości co do trwałości ożywienia
gospodarczego w Polsce, sugerując Warszawie wykorzystanie
silnego poparcia społecznego dla wejścia do UE do przeprowadzenia
szerokich reform strukturalnych i poprawienia bilansów.
W raporcie poświęconym największej gospodarce Europy Środkowej i Wschodniej niektórzy dyrektorzy MFW wyrażają wątpliwości co do możliwości osiągnięcia przez Polskę celu w postaci rychłego wprowadzenia jednolitej waluty europejskiej.
"Niektórzy dyrektorzy oceniają, że biorąc pod uwagę poważne wyzwania przed jakimi stoi, Polska potrzebuje czasu na osiągnięcie większego zrównania z UE zanim wprowadzi euro" - stwierdza się w raporcie, cytowanym przez AFP.
Jeśli chodzi o ożywienie gospodarcze, to wg autorów raportu szczególnie ważne jest zapewnienie mu solidnych podstaw.
"Przekształcenie rodzącego się ożywienia w trwały wzrost gospodarczy jest najważniejszym wyzwaniem i wymagać będzie zdecydowanych działań w odpowiedzi na wysokie wskaźniki bezrobocia, na niewystarczające postępy reform strukturalnych i na utrzymujący się deficyt budżetowy" - piszą dyrektorzy MFW.
Fundusz zwraca uwagę na istnienie ważnych czynników odnowy gospodarczej w Polsce, takich jak szybki wzrost produkcji przemysłowej, ciągły spadek inflacji, wzrost wydajności pracy i deprecjacja złotego, która sprzyja eksportowi.
Dyrektorzy MFW zalecają rządowi polskiemu niezwłoczne wyhamowanie wydatków budżetowych i przeprowadzenie "głębokiej reformy wydatków publicznych, w celu położenia kresu pogarszaniu się stanu finansów publicznych i szybkiemu wzrostowi zadłużenia".
Ich zdaniem, niezbędne jest przeprowadzenie głębokiej reformy podatkowej i skarbowej, wykraczającej poza dotychczasowe propozycje.
Oceniają także, że polski bank centralny, który obniżył już znacznie swe stopy procentowe, dysponuje dodatkowym polem manewru umożliwiającym dalsze obniżanie oprocentowania, bez zagrożenia celu, jakim jest opanowanie inflacji. Przestrzegają NBP przed "nadmierną przezornością" przy dokonywaniu ocen presji inflacyjnej.
Wśród dziedzin wymagających w pierwszym rzędzie reformy, dyrektorzy MFW wymieniają przede wszystkim rynek pracy, ograniczony zbyt sztywnymi regulacjami, co przyczynia się do utrzymywania wysokiego poziomu bezrobocia. Przypominają, że bez pracy pozostaje w Polsce nadal 18 - 19 procent ludności czynnej zawodowo.
Wg Funduszu, należy zwiększyć bodźce dla bezrobotnych do ponownego podejmowania pracy, a także polepszyć warunki regionalnej mobilności siły roboczej i zwiększyć szanse reorientacji zawodowej.
W raporcie poświęconym Polsce Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraża również "zaniepokojenie" z powodu "spowolnienia postępu procesów prywatyzacyjnych" oraz "domaga się z naciskiem od rządu przeprowadzenia projektów prywatyzacyjnych, które zostały odłożone".(iza)