Mężczyźni w Polsce palą mniej niż kobiety
Liczba palących mężczyzn w Polsce stale spada. Wśród kobiet spadek ten jest znacznie mniej widoczny, wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia.
31.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W Polsce odnotowano bardzo duże zmiany na lepsze. Liczba palących mężczyzn znacznie spadła i stale spada. Bardzo wiele pozostaje do zrobienia wśród kobiet, szczególnie młodych - mówił w czwartek w Ministerstwie zdrowia Mark Danzon, dyrektor Europejskiego Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia. (WHO). Przybył on do Warszawy z okazji Światowego Dnia bez Papierosa.
Danzon dodał, że zjawisko palenia wśród młodych kobiet jest problemem nie tylko polskim, ale ogólnoeuropejskim. Należy przede wszystkim starać się nie dopuścić, by młode kobiety zaczynały palić. Polityka antynikotynowa powinna rozpoczynać się już w szkołach podstawowych od działań uświadamiających, że papierosy są szkodliwe.
Papierosy szkodzą - zależy nam na tym, żeby pracownicy mediów żyli długo i byli długo zdrowi - zwrócił się do dziennikarzy minister zdrowia Grzegorz Opala. Jak dodał, w tej grupie zawodowej jest bardzo wielu palaczy.
Danzon wręczył w czwartek polskiemu parlamentowi nagrodę z okazji Światowego Dnia bez Papierosa za zaangażowanie w sprawy ograniczania negatywnych skutków konsumpcji tytoniu. Nagrodę odebrał przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Stanisław Grzonkowski.
Rocznie 100 tys. zgonów w Polsce ma związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu. (mk)