ŚwiatMeteorolodzy ostrzegają: gwałtowne burze i trąby powietrzne

Meteorolodzy ostrzegają: gwałtowne burze i trąby powietrzne

Synoptycy ostrzegają, że nad Polskę nadciągają gwałtowne burze i trąby powietrzne. W związku z zagrożeniem zjawiskami meteorologicznymi specjalny komunikat wydało ministerstwo administracji i cyfryzacji. Służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Meteorolodzy ostrzegają: gwałtowne burze i trąby powietrzne
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta

19.07.2012 | aktual.: 19.07.2012 12:43

Obraz
© (fot. IMGW)

W całej Polsce możliwe są w czwartek burze i wiatr o prędkości nawet 90 km/h, na pograniczu Warmii i Mazur mogą przejść trąby powietrzne, a na południu kraju przewidywany jest grad - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW uspokaja jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych będzie mniejsze, niż w sobotę, kiedy to nad województwami: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim przeszły nawałnice i trąby powietrzne. Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych. W Borach Tucholskich trąba powietrzna powaliła 550 ha drzew; straty to 21 mln zł. Pas zniszczeń ma 14 kilometrów i szerokość od 300-400 metrów do kilometra.

Minister Michał Boni w związku z zagrożeniem meteorologicznym spotkał się z wojewodami. Służby wojewodów są postawione w stan najwyższej gotowości, prowadząc stały monitoring zdarzeń meteo na swoich terenach.

Ministerstwo ostrzega, że w najbliższych dniach warunki sprzyjające tworzeniu się burz występować będą w całej Polsce. Szczególnie narażone będą obszary Polski centralnej, południowej i wschodniej: woj. opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz częściowo dolnośląskie, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie. Dynamiczne warunki meteorologiczne mogą tam sprzyjać powstawaniu gwałtownych zjawisk, w tym tworzeniu się trąb powietrznych.

Trąby mogą wystąpić również w Polsce północno-zachodniej: w woj. zachodniopomorskim, pomorskim oraz części woj. lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Spodziewane są tam silne porywy wiatru oraz opady gradu o średnicy 2-4 cm.

Dyrektor instytutu IMGW, dr Mieczysław Ostojski zaznaczył też, że synoptycy nie są w stanie dokładnie określić, czy nieduże w skali światowej trąby powietrzne rzeczywiście powstaną, ani miejsca ich ewentualnego wystąpienia. Mogą tylko określić, czy warunki do powstania trąb powietrznych są sprzyjające. Ekspert wyjaśnił, że trąby spotykane w Polsce nie są tak potężne jak te w Stanach Zjednoczonych, gdzie promień lejka takiej trąby może wynieść nawet kilkaset km, podczas gdy w Polsce jest to najwyżej kilkaset metrów.

Ostojski powołał się na badania klimatologiczne, które wykazują, że trąby powietrzne pojawiają się najczęściej w rejonie Opola i przebiegają pasem od południowego zachodu do północno-wschodniej części Polski, aż po Suwalszczyznę. Trąby powietrzne występują zazwyczaj od kwietnia do października, a co roku w Polsce można obserwować średnio 6 trąb powietrznych. Najczęściej w sierpniu - wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych wynosi 7 proc. - oraz w lipcu, kiedy szansa na wystąpienie tego zjawiska wynosi 5 proc.

Według danych IMGW w ciągu ostatnich 15-20 lat częstotliwość występowania trąb nie uległa dużym zmianom. Jednak jak mówił Ostojski, jeszcze 2 dekady temu, kiedy nagrywanie filmów nie było tak częste jak dziś, rzadziej je uwieczniano i pokazywano w telewizji. Dziś - jego zdaniem - każda trąba powietrzna łatwiej staje się zjawiskiem medialnym.

Pogoda w czwartek

Jak informuje IMGW w czwartek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu lub burze. Burze miejscami silne, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 25 mm. Temp. maks. od 18 st. na północnym zachodzie Polski do 23 st. w centrum i 28 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, południowo-zachodni. Porywy wiatru na wybrzeżu do 70 km/h, a w czasie burz do 90 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane lub duże. Okresami przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu Polski początkowo miejscami burze. Na południowym wschodzie prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm. Temp. min. od 10-13 st. na zachodzie i północy kraju do 16 st. na południowym wschodzie, w dolinach górskich 8-10 st. Wiatr umiarkowany, na północy kraju okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 55 km/h, w czasie burz do 70 km/h.

Pogoda w piątek

W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze, głównie na północy i zachodzie Polski. Temp. maks. od 17 st. miejscami na Pomorzu, 18 st. na północy kraju, do 22 st. na południu, w rejonach podgórskich 18-20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy kraju okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 55 km/h, a w czasie burz do 70 km/h.

Weekend

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, na północy, wschodzie i południu okresami duże. I tam miejscami przelotne opady deszczu, a na północnym-wschodzie także burze. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 10mm. Temperatura minimalna od 8 st. C na Suwalszczyźnie do 12 st. C na południu. Temperatura maksymalna od 18 st. C na wybrzeżu, 24 st. C w centrum, do 24 st. C na południowym-wschodzie. Wiatr słaby, zmienny, tylko na północy umiarkowany, okresami dość silny, na wybrzeżu i w czasie burz porywisty, w porywach do 60km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami opady deszczu, głównie przelotne. Temperatura minimalna od 7 st. C na Suwalszczyźnie do 12 st. C na południowym-wschodzie. Temperatura maksymalna od 18 st. C na wybrzeżu, 21 st. C w centrum do 22 st. C na południowym-wschodzie. Wiatr słaby umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, w porywach do 50km/h.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Więcej w serwisie pogoda.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (615)