Merkel popiera Centrum Przeciwko Wypędzeniom
Angela Merkel, przewodnicząca CDU i
kandydatka chadecji na kanclerza Niemiec, zadeklarowała
w Warszawie poparcie dla budowy "Centrum Przeciwko Wypędzeniom".
Zaznaczyła jednocześnie, że Niemcy nie chcą relatywizować historii.
"Centrum" ma być placówką poświęconą losom Niemców wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy Środkowej i Wschodniej. Inicjatorką jego utworzenia jest szefowa Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach. Projekt ten niepokoi Polaków i Czechów. Obawiają się, że zdominowana przez niemieckie ziomkostwa placówka może w sposób jednostronny prezentować historię powojennych wysiedleń i stać się zarzewiem konfliktów.
Merkel zapowiedziała, że chciałaby, aby Centrum było dokumentacją cierpień ludzkich, a nie relatywizacją historii.
Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który rozmawiał z Merkel, zaznaczył, że w dwustronnych rozmowach pozostała różnica zdań w sprawie "Centrum Przeciwko Wypędzeniom". W Platformie brak jest akceptacji dla projektu firmowanego przez Erikę Steinbach - zaznaczył.
Merkel zadeklarowała ponadto, że chadecja odrzuca wszystko to, co wiąże się z postulatami "Powiernictwa Pruskiego", które stara się o odzyskanie mienia utraconego w wyniku wysiedleń z Polski. Jak zaznaczyła, jej wizyta w Warszawie potwierdza, że przyjaźń niemiecko-polska ma taką samą rangę jak przyjaźń niemiecko- francuska.
Stolica Polski jest drugim po Paryżu celem zagranicznej podróży Merkel w charakterze oficjalnej kandydatki na kanclerza przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.