Trwa ładowanie...
d8il83l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Merkel i Abe nie widzą obecnie szans na powrót Rosji do G8

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Japonii Shinzo Abe podkreślili w poniedziałek w Tokio, że nie widzą obecnie szans na powrót Rosji do grona państw G8 z powodu aneksji Krymu i zaangażowania Moskwy w konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Merkel i Abe nie widzą obecnie szans na powrót Rosji do G8
(PAP/EPA, Fot: KIMIMASA MAYAMA)
d8il83l

Liderzy G7 - USA, Kanady, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch - w proteście przeciwko dokonanej przez Rosję aneksji Krymu zbojkotowali planowany na czerwiec 2014 roku szczyt G8 w Soczi i spotkali się we własnym gronie w Brukseli. Kolejny szczyt tych siedmiu państw, bez udziału prezydenta Władimira Putina, jest zaplanowany na czerwiec br. w Berlinie.

Agencja dpa pisze, nie wchodząc w szczegóły, że w obliczu dramatycznego wzrostu napięcia na wschodzie Ukrainy "przejściowo powstało wrażenie, że Zachód mógłby pogodzić się z aneksją Krymu". Odnotowuje zarazem, że Merkel podkreśliła w Tokio - nawiązując do tegorocznego szczytu G7 w Niemczech - iż "naturalnie również kwestia Krymu nie może pozostawać nierozwiązana".

Abe wskazał, że G7 i Rosja nie są obecnie w stanie prowadzić ze sobą konkretnych rozmów. Ostrzegł, że konflikt na Ukrainie jest problemem globalnym, a nie regionalnym.

d8il83l

Merkel zaakcentowała ponownie, że Rosja nie szanuje integralności terytorialnej Ukrainy, o czym świadczy także wspieranie przez nią prorosyjskich separatystów. Kanclerz zaznaczyła, że jest to zagrożeniem dla "międzynarodowej architektury bezpieczeństwa".

Szefowie rządów Japonii i Niemiec zapewnili zarazem, że nadal będą się angażować w znalezienie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

d8il83l

Podziel się opinią

Share

d8il83l

d8il83l
Więcej tematów