Trwa ładowanie...
20-11-2014 13:00

Merkel do Polaków: wypędzenie Niemców nie byłoby możliwe bez nazistowskich zbrodni

Wypędzenie Niemców z terenów polskich trzeba rozpatrywać na tle wcześniejszych okrucieństw. Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec - powiedziała w Krzyżowej kanclerz Angela Merkel.

Merkel do Polaków: wypędzenie Niemców nie byłoby możliwe bez nazistowskich zbrodniŹródło: AP, fot: Michael Sohn
d34jr60
d34jr60

Jej zdaniem "upadek muru berlińskiego symbolizuje koniec podziału Niemiec i Europy i jest chyba najszczęśliwszym momentem w historii najnowszej Niemiec"

- Rozumiem, że wielu naszych sąsiadów wtedy było sceptycznych, zadawali sobie pytanie, czego można się spodziewać po zjednoczonych Niemcach - podkreśliła kanclerz Niemiec.

Dodała, że rozpoczęcie II wojny światowej napaścią Niemiec na Polskę "było początkiem ciemnego rozdziału w naszej historii".

- Szczególnie Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców. Z II wojną światową powiązana jest też okupacja Polski oraz systematyczna zagłada życia żydowskiego w Europie - przypominała szefowa niemieckiego rządu.

d34jr60

Dodała również, że "Niemcy są świadomi tych okrucieństw i odpowiedzialności za nie. I na tym tle trzeba też rozpatrywać wypędzenie Niemców z terenów polskich.

- Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec - oświadczyła Merkel.

Merkel podkreśliła też, że w ubiegłych tygodniach w Niemczech przypominano "poruszające wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu".

d34jr60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34jr60
Więcej tematów