Trwa ładowanie...
d3dt2fa

Merkel do Polaków: wypędzenie Niemców nie byłoby możliwe bez nazistowskich zbrodni

Wypędzenie Niemców z terenów polskich trzeba rozpatrywać na tle wcześniejszych okrucieństw. Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec - powiedziała w Krzyżowej kanclerz Angela Merkel.
Share
Niemiecka kanclerz Angela Merkel
Niemiecka kanclerz Angela MerkelŹródło: AP, Fot: Michael Sohn
d3dt2fa

Jej zdaniem "upadek muru berlińskiego symbolizuje koniec podziału Niemiec i Europy i jest chyba najszczęśliwszym momentem w historii najnowszej Niemiec"

- Rozumiem, że wielu naszych sąsiadów wtedy było sceptycznych, zadawali sobie pytanie, czego można się spodziewać po zjednoczonych Niemcach - podkreśliła kanclerz Niemiec.

Dodała, że rozpoczęcie II wojny światowej napaścią Niemiec na Polskę "było początkiem ciemnego rozdziału w naszej historii".

d3dt2fa

- Szczególnie Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców. Z II wojną światową powiązana jest też okupacja Polski oraz systematyczna zagłada życia żydowskiego w Europie - przypominała szefowa niemieckiego rządu.

Dodała również, że "Niemcy są świadomi tych okrucieństw i odpowiedzialności za nie. I na tym tle trzeba też rozpatrywać wypędzenie Niemców z terenów polskich.

- Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec - oświadczyła Merkel.

Merkel podkreśliła też, że w ubiegłych tygodniach w Niemczech przypominano "poruszające wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu".

d3dt2fa

Podziel się opinią

Share
d3dt2fa
d3dt2fa
Więcej tematów