Merkel zabrała głos ws. decyzji swojego rządu. Jest reakcja Ukrainy

- Jeśli nie można naprawić błędów przeszłości, lepiej po prostu przestać się tłumaczyć i zachęcać agresora - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do wypowiedzi Angeli Merkel. Była kanclerz Niemiec w sobotę broniła swoich decyzji dotyczących polityki energetycznej i współpracy z Rosją.

Merkel broni swoich decyzji. Była kanclerz w ogniu krytyki
Merkel broni swoich decyzji. Była kanclerz w ogniu krytyki
Źródło zdjęć: © East News | Sean Gallup
oprac. MRM

30.04.2023 | aktual.: 01.05.2023 00:06

"Była kanclerz Merkel, która całkowicie uzależniła Europę od rosyjskich nośników energii, tłumaczy się: 'Zrobiłam wszystko, żeby Rosja nie zaczęła wojny i dlatego otrzymałam... rosyjski tani gaz'. Fantastycznie. Bo wojna się nie zaczęła, prawda?" - napisał Podolak w mediach społecznościowych.

Podolak wprost o słowach Merkel. "Lepiej przestać się tłumaczyć"

"Dalej autorka mińsko-normandzkiego formatu kontynuuje: 'Trzeba myśleć o negocjacjach, nie wszyscy opowiadający się za pokojem myślą po putinowsku'. Jedno pytanie: negocjacje w sprawie czego? Znowu w sprawie taniego gazu od Rosji? Ale czy musi to być kosztem zniszczonych terytoriów Ukrainy i setek tysięcy niewinnych ukraińskich istnień ludzkich?" - podkreślił doradca prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"I najważniejsze (pytanie): z kim? Z oficjalnie uznanymi międzynarodowymi wojennymi zbrodniarzami? Czy po 430 dniach brutalnej wojny można tak gardzić wolnością, tak jawnie nie zauważać rosyjskich masowych zabójstw i tak otwarcie nienawidzić prawa Ukrainy do samoobrony?" - zapytał Podolak.

Współpracownik Zełenskiego zaznaczył, że "jeśli nie można naprawić błędów przeszłości, lepiej po prostu przestać się tłumaczyć i zachęcać agresora".

Merkel udzieliła wywiadu. Broniła decyzji swojego rządu

W sobotę na targach książki w Lipsku była kanclerz Niemiec przez prawie dwie godziny udzielała wywiadu redaktorowi naczelnemu tygodnika "Die Zeit" Giovanniemu di Lorenzo. Angela Merkel broniła swojej polityki wobec Rosji i decyzji dotyczących polityki energetycznej, które doprowadziły Niemcy do uzależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu.

- Wolałabym importować gaz z Wielkiej Brytanii i Norwegii, jak to robiliśmy kiedyś, oraz z Holandii. Ale nie było to już dostępne. Dla nas pytanie brzmiało: droższy LNG, o jedną trzecią droższy, czy tańszy rosyjski gaz - powiedziała Merkel, cytowana przez portal dziennika "Die Welt".

Odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, była kanclerz oznajmiła: "W swoim czasie, za pomocą tego, co miałam do dyspozycji, próbowałam zapobiec tej sytuacji. To, że mi się nie udało, nie jest moim zdaniem dowodem na to, że nie należało próbować".

Zapytana, jak można zakończyć rosyjską inwazję, Merkel wezwała do otwartych debat. - Byłoby dla mnie ważne (...), abyśmy nie ograniczali zbytnio naszego myślenia - powiedziała. - Jeśli ktoś taki jak Wolfgang Ischinger, były szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, mówił, że trzeba też pomyśleć o negocjacjach w pewnym momencie, to nie należy go od razu zakrzykiwać - dodała.

Publiczność w Lipsku przywitała Merkel długimi brawami, a pożegnała ją owacja na stojąco - pisze "Die Welt". Była kanclerz pracuje obecnie nad książką, w której ma opisać 16 lat sprawowania władzy w Niemczech.

Czytaj też:

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainieniemcyrosja
Wybrane dla Ciebie