Trwa ładowanie...

Meksyk: w Wielką Sobotę Meksykanie palili kukły Donalda Trumpa

• Co roku, w ramach obchodów Wielkiego Tygodnia, Meksykanie palą kukły, przedstawiające Judasza
• Podobizny Trumpa płonęły w całym Meksyku
• Wśród obietnic wyborczych Trumpa jest zbudowanie muru wzdłuż południowej granicy USA

Share
Meksyk: w Wielką Sobotę Meksykanie palili kukły Donalda Trumpa
Źródło: PAP/EPA, fot: Jim Lo Scalzo
d22u0l8

Mieszkańcy Meksyku przy okazji obchodów Wielkiej Soboty palili kukły przedstawiające republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa, znanego z niewybrednych antyimigranckich wypowiedzi - informują media.

Wykonane z papier mache podobizny Trumpa płonęły w całym Meksyku, od miasta Puebla w środkowej części kraju po Monterrey na północnym wschodzie. W jednej z dzielnic miasta Meksyk setki mieszkańców wykrzykiwały zniewagi pod adresem amerykańskiego polityka, obserwując mającą ponad trzy metry wysokości płonącą kukłę, w czerwonym krawacie i z charakterystyczną fryzurą. Figura na koniec eksplodowała ku uciesze widzów.

Co roku w ramach obchodów Wielkiego Tygodnia Meksykanie palą kukły mające przedstawiać Judasza. Często mają one twarze nielubianych polityków. Figury przedstawiające Judasza są palone także w innych krajach Ameryki Łacińskiej.

d22u0l8

Felipe Linares, którego rodzina od 50 lat wykonuje tradycyjne kukły, w tym roku postanowił upodobnić Judasza do amerykańskiego kandydata na prezydenta.

Chce zbudować mur

Donald Trump, ekscentryczny miliarder, walczący o nominację Partii Republikańskiej w wyborach, wywołał oburzenie Meksykanów, gdyż wśród jego obietnic wyborczych znalazła się zapowiedź zbudowania muru wzdłuż południowej granicy USA, by powstrzymać nielegalnych imigrantów i ograniczyć przemyt narkotyków. Trump chciałby, aby to Meksyk sfinansował to ogrodzenie. Przekraczających nielegalnie granicę Meksykanów nazwał kryminalistami, handlarzami narkotyków oraz gwałcicielami.

Na początku marca prezydent Enrique Pena Nieto oświadczył, że Meksyk nie zapłaci za mur, a "ostry ton" wypowiedzi Trumpa można porównać do słów Adolfa Hitlera czy Benito Mussoliniego.

Sam Pena Nieto, którego popularność w kraju spada, m.in. za sprawą skandali korupcyjnych, również doczekał się własnej podobizny, która w sobotę spłonęła. W czasie obchodów w Meksyku podpalono także kartonową postać ze sztandarem Państwa Islamskiego, a także lalki przedstawiające Minionki, znane z amerykańskich filmów animowanych.

d22u0l8

Podziel się opinią

Share
d22u0l8
d22u0l8
Więcej tematów