Trwa ładowanie...

„Mein Kampf” Adolfa Hitlera zostało bestsellerem w Niemczech

„Mein Kampf” Adolfa Hitlera wydano w Niemczech w styczniu 2016 roku. Jak poinformowała agencja dpa, krytyczne wydanie książki sprzedano już w 85 tys. egzemplarzy i planowany jest dodruk.

„Mein Kampf” Adolfa Hitlera zostało bestsellerem w NiemczechŹródło: AFP, fot: Christof STACHE
d2j4f4v
d2j4f4v

Kiedy z końcem 2015 roku wygasły prawa autorskie, książkę wydał Instytut Historii Współczesnej w Monachium. Jest to pierwsze od zakończenie II wojny światowej wydanie książki Adolfa Hitlera. W tym miesiącu planowany jest dodruk książki mającej blisko 2 tys. stron.

Nowe wydanie „Mein Kampf” zawiera liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące stosowane przez Hitlera manipulacje. Instytut Historii Współczesnej w Monachium zdecydował się na publikację, aby uprzedzić wydania bez naukowych komentarzy.

Adolf Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Książka ma zawiera rasistowski i antysemicki program, a jej autor zapowiadał m.in. zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca II wojny światowej sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy.

d2j4f4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j4f4v
Więcej tematów