Trwa ładowanie...
d39yblg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Media: wpływowy kardynał namawiał, by okłamać papieża Franciszka

Zapis podsłuchanej rozmowy telefonicznej rzucił cień na wpływowego kardynała z Watykanu Giuseppe Versaldiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, b. szefa Prefektury Ekonomicznej. Włoskie media ujawniły, że namawiał do okłamania papieża Franciszka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Maurizio Brambatti)
d39yblg

Z zapisu rozmowy, przeprowadzonej w lutym 2014 roku wynika, że włoski kardynał namawiał ówczesnego dyrektora watykańskiego szpitala pediatrycznego w Rzymie, Bambino Gesu Giuseppe Profitiego, aby podczas audiencji u papieża Franciszka ukrył przed nim to, że pochodzącą z włoskiego budżetu sumę 30 milionów euro dla tej właśnie placówki przeznaczono na zakup należącej do jednego z zakonów kliniki Idi z Wiecznego Miasta.

Ten sensacyjny - jak oceniają media - wątek pojawił się przypadkowo, w związku z osobnym śledztwem, prowadzonym przez włoską prokuraturę w sprawie bankructwa innej kościelnej sieci klinik i szpitali.

Rozmówca kardynała Versaldiego był jednocześnie komisarzem zakonu będącego właścicielem pogrążonej w kryzysie finansowym kliniki Idi.

d39yblg

Do mediów przeniknął zapis ich rozmowy, w trakcie której kardynał, ówczesny szef potężnej Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, mówi Profitiemu przed audiencją u papieża Franciszka: - Musisz milczeć o tym, że tych 30 milionów dano Idi.

Następnie kardynał pouczył dyrektor szpitala, co ma mówić papieżowi na temat finansów. - Ale tylko wtedy, gdy on zapyta - zastrzegł dostojnik. Profiti przystał na to.

Chodziło o to, wyjaśniły włoskie media, by papież nie dowiedział się o operacji, której celem było przekazanie pieniędzy otrzymanych od państwa włoskiego i przeznaczonych dla watykańskiego szpitala, na ratowanie innej placówki medycznej.

Kardynał Versaldi, cytowany przez agencję Ansa, oświadczył, że celem spotkania z papieżem było otrzymanie "ogólnej aprobaty" dla linii ratowania kliniki Idi.

d39yblg

- W tym kontekście moja zachęta, by nie wchodzić w szczegóły techniczne, będące wciąż przedmiotem dyskusji, nie miała żadnej intencji, by "okłamać" papieża, lecz by po prostu milczeć o tym, co nie było jeszcze jasne nawet dla ekspertów - wyjaśnił kardynał Versaldi.

Należący do Watykanu szpital Bambino Gesu w nocie zaprzeczył, jakoby wyasygnował ze swej kasy pieniądze na ten cel. "Nawet 1 euro nie wyłączono z działalności kliniki, jej badań i organizacji pracy" - zapewniono w komunikacie.

Watykan nie odniósł się do relacji mediów na temat kardynała Versaldiego, którego w marcu tego roku papież Franciszek mianował prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego w związku z przejściem na emeryturę jej dotychczasowego zwierzchnika kardynała Zenona Grocholewskiego.

d39yblg

Podziel się opinią

Share

d39yblg

d39yblg
Więcej tematów