Media w Rosji: wizyta Tuska ważnym wydarzeniem
Bez względu na wyniki piątkowej wizyty Donalda
Tuska, rozmowy w Moskwie będą dużym wydarzeniem w stosunkach
rosyjsko-polskich - ocenia w czwartek "Niezawisimaja Gazieta".
07.02.2008 | aktual.: 07.02.2008 11:55
Dziennik przypomina, że "poprzednia wizyta na takim szczeblu z Warszawy miała miejsce sześć lat temu - w grudniu 2001 roku".
"Misja Tuska ożywi co najmniej polityczny dialog i inne aspekty relacji między dwoma sąsiadami, zamrożonych przez poprzednią koalicję rządową w Polsce" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".
Zwraca uwagę, że w oficjalnych rosyjskich komentarzach przed wizytą polskiego premiera praktycznie w ogóle nie wspomina się o problemie tarczy antyrakietowej USA.
"Z jednej strony można to tłumaczyć tym, że Rosja - jak zapewnił niedawno szef jej dyplomacji - nie zamierza wywierać jakiegokolwiek nacisku na Polskę i innych uczestników rozmów na temat instalacji elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie. Z drugiej strony - małym prawdopodobieństwem osiągnięcia wzajemnego zrozumienia w tej kwestii" - konstatuje "Niezawisimaja Gazieta"
Jej zdaniem, "także Tusk nie ma nic przeciwko wyciszeniu tego tematu".
Dziennik wyjaśnia, że w jednym z wywiadów dla rosyjskich mediów szef polskiego rządu "po części zdezawuował złożone w Waszyngtonie oświadczenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat osiągnięcia tam wstępnego porozumienia w sprawie bazy tarczy antyrakietowej USA w Polsce".
Także gazeta "Wriemia Nowostiej" eksponuje, że "poprzednia wizyta premiera Polski w Moskwie odbyła się w grudniu 2001 roku, kiedy to Leszek Miller konferował z prezydentem Władimirem Putinem".
"Na szczeblu prezydenckim ostatnią wizytę w Rosji złożył we wrześniu 2004 roku Aleksander Kwaśniewski. Po tym, jak w 2005 roku do władzy doszli bracia Kaczyńscy, stosunki między dwoma krajami poważnie się pogorszyły i nie było mowy o spotkaniach na najwyższym szczeblu" - przypomina dziennik.
Zauważa, że "po zmianie władzy Warszawa zadeklarowała wolę poprawy relacji z Moskwą". "Polska odstąpiła od blokowania wejścia Rosji do OECD. Zmieniło się też jej podejście do rozmieszczenia na swoim terytorium obiektów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej" - odnotowuje "Wriemia Nowostiej".
Podkreśla, że "Polska zamierza także złagodzić politycznie motywowane obiekcje wobec inwestycji z Rosji".
"Pragmatycznie nastawione polskie władze dążą do dialogu z Rosją, jednak mówienie o przełomie byłoby przedwczesne" - podsumowuje gazeta.
Z kolei "Izwiestija" publikują rozmowę z Donaldem Tuskiem, w której polski premier m.in. zauważył, że "już sam fakt, iż Polacy i Rosjanie znów zaczęli ze sobą rozmawiać, jest ważnym rezultatem".
Naszych stosunków nie można uznać za łatwe. Czuję jednak, że nadszedł czas dla szczerego dialogu - powiedział szef polskiego rządu.
Podczas rozmów w Moskwie poruszane będą głównie problemy teraźniejszości i przyszłości. Jednak obie strony powinny dojrzeć również do ważnej rozmowy na temat przeszłości - dodał polski premier.
Jerzy Malczyk