Trwa ładowanie...
dnz6poo

Media USA: jeden z zamachowców w Paryżu był szkolony przez Al-Kaidę

Said Kouachi, jeden z domniemanych sprawców zamachu na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu, w 2011 r. przeszedł kilkumiesięczne szkolenie w obozie Al-Kaidy w Jemenie - podały stacja telewizyjna CNN oraz dziennik "New York Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: Cherif i Said Kouachi
Od lewej: Cherif i Said Kouachi (PAP/EPA, Fot: FRENCH POLICE)
dnz6poo

Zobacz zdjęcia z miejsca zamachu

To, że 34-letni Said Kouachi ma za sobą szkolenie w obozie terrorystycznym, da się rozpoznać po nagraniach wideo z dokonanego w środę zamachu - twierdzi "NYT", powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskich władz.

Stacja CNN podała również, że jeszcze przed atakiem służby USA obserwowały Saida i jego młodszego brata Cherifa. Obaj trafili do rejestru pasażerów objętych zakazem wstępu na pokład samolotów udających się do USA. Według stacji amerykańskie służby próbują obecnie ustalić, czy polecenie wykonania zamachu wyszło od jemeńskiej filii Al-Kaidy, jednak na razie nic na to nie wskazuje.

dnz6poo

W piątek kontynuowane są poszukiwania obu domniemanych sprawców. W ramach śledztwa aresztowano dotychczas dziewięć osób - poinformowało MSW. W związku z zaistniałą sytuacją prezydent Francois Hollande na piątek rano zwołał kolejne nadzwyczajne posiedzenie rządu.

Po znalezieniu koktajli Mołotowa i islamistycznej flagi w samochodzie, którym sprawcy uciekli z miejsca ataku, policja przyjmuje, że planowali oni też inne zamachy.

Przeczytaj także: Prof. Machnikowski dla WP: Wielka wojna cywilizacji w Europie? Polska też zagrożona

W ataku na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu zginęło 12 osób, a 11 zostało rannych. Zamaskowani napastnicy wdarli się do biura i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po zamachu rozpoczęto poszukiwania sprawców, zidentyfikowanych przez policję jako 18-letni Hamyd Mourad oraz bracia Kouachi. Mourad w nocy ze środy na czwartek oddał się w ręce policji; twierdzi, że jest niewinny.

Dla uczczenia pamięci ofiar czwartek był we Francji dniem żałoby narodowej.

dnz6poo

Podziel się opinią

Share
dnz6poo
dnz6poo
Więcej tematów