Trwa ładowanie...
d10peuy
przegląd
11-07-2000 08:17

Media o Internecie – 11 lipca 2000

d10peuy
d10peuy

Wielkopolski Bank Kredytowy jako pierwszy w Polsce zaoferował swoim klientom usługi bankowe w Internecie dostępne przez telefon komórkowy – informuje Gazeta Wyborcza. Nowa usługa – pod nazwą WBK24 WAP – jest dostępna na razie w ramach programu pilotażowego. Usługa ta pozwoli klientom WBK m.in. na dokonywanie przelewów (zarówno między własnymi rachunkami, jak i na rzecz dowolnie wyznaczonego odbiorcy, co umożliwi np. zapłatę rachunku za telefon czy mieszkanie) oraz zakładanie i likwidowanie lokat terminowych. Z usługi tej mogą korzystać właściciele telefonów komórkowych GSM. WBK prowadzi również rozmowy z pozostałymi dwoma operatorami - Erą i Plusem.

Jak czytamy w tej samej gazecie, premier Francji Lionel Jospin zapowiedział, że w najbliższych trzech latach jego rząd wyda 3 mld franków (441 mln dolarów) na rozwój Internetu i zachęcanie ludzi, żeby zeń korzystali. Jedna trzecia z tego pójdzie na tworzenie placówek publicznych oferujących dostęp do sieci.

Interpol zamierza utworzyć międzynarodowe centrum wymiany informacji o cyberprzestępstwach i informuje Gazeta Komputer. Ma to być wspólne przedsięwzięcie Interpolu oraz kalifornijskiej firmy consultingowej Atomic Tangerine. Zgodnie z umową Interpol będzie dostarczać informacje o włamaniach, kradzieżach, oszustwach i innych przestępstwach popełnianych w sieci. W zamian za to amerykański partner przekaże Interpolowi swoje dane na ten sam temat zebrane przez naukowców ze Stanford Research Institute. Informacje te będą przekazywane za pomocą opracowanego systemu Net Radar – narzędzia do monitorowania tego, co dzieje się w Internecie. Dostęp do tych informacji ma być dla firm bezpłatny. Z danych będą mogły korzystać też rządowe agencje, organy ścigania itp.

O wakacyjnych zmianach cen w TP S.A. możemy przeczytać w tym samym dodatku. Jest to ważna informacja dla internautów, bowiem taniej mogą surfować codziennie już od godziny 18.00 aż do 8.00 rano. Impulsy telefoniczne w tym okresie naliczane są co 6 minut. Tak samo naliczane są impulsy przez całą dobę w weekendy.
Zmiany godzin, w których impulsy za rozmowy lokalne naliczane są co sześć minut, wprowadzono na postulaty opinii publicznej. Rzecznik prasowy TP S.A. poinformował, że od września zostanie wprowadzona nowa taryfa specjalnie dla internautów. Ceny dostępu do sieci będą niezależne od cen połączeń lokalnych i na pewno od nich tańsze.

d10peuy

Kierowcy wielkich ciężarówek już nie będą samotnie przemierzać długich tras. Ich towarzyszem podróży może być przez cały czas ich szef lub inny pracownik macierzystej firmy – informuje Rzeczpospolita. Możliwe jest to dzięki nowemu systemowi zarządzania transportem FleetBoard. System ten przedstawiany jest jako pierwszy tzw. telematyczny system zarządzania ciężarówkami, który wykorzystuje w swym działaniu nie tylko telefony komórkowe i satelitarne systemy lokalizacji GPS, a także Internet.
Dzięki tym urządzeniom koledzy kierowcy pozostający w macierzystej firmie będą mieli pełną informację gdzie jest auto, w jakim stanie jest towar. Ponadto dowiedzą się w jakim stanie jest silnik, czy kierowca nie ciśnie zbyt mocno na pedał gazu zużywając za dużo paliwa itd.

Polskie działy SAP-u producenta oprogramowania dla przedsiębiorstw i Formusa, oferującego dostęp do Internetu drogą bezprzewodową podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych przedsięwzięć w sieci – donosi Prawo i Gospodarka. Celem wspólnych działań jest świadczenia usług ASP (Applications Service Provider).

Krótkie wiadomości przesyłane przez telefon komórkowy – SMS- stały się pokaźnym źródłem dochodów dla operatorów. Konkurencyjny dla nich może się stać za kilka lat WAP – dostęp do Internetu z telefonu komórkowego – czytamy w * Pulsie Biznesu*. WAP ma przynieść operatorom w ciągu kilku lat rekordowe zyski. Na razie jednak surfowanie po Internecie za pomocą telefonu komórkowego napotyka na duże kłopoty techniczne. Informacje przesyłane są zbyt wolno, a klienci często nie mogą połączyć się z portalem. W dodatku za wysyłanie z telefonu wiadomości pocztą elektroniczną trzeba słono zapłacić. Z tych powodów usługa na razie nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Władze banku inwestycyjnego UBS Warburg postanowiły zrobić swoim pracownikom (ok. 12 tys.) test ze znajomości Internetu - informuje Parkiet. Próby tej podjął się nawet szef tej instytucji. Na teście pytano m.in. o WAN (Wide Area Network) oraz dlaczego spółki internetowe mają tak wysoką wycenę. Zdecydowana większość nie zaliczyła testu. (mk)

d10peuy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10peuy
Więcej tematów