Trwa ładowanie...

Media: lider ISIS zatrzymany w Turcji

Policja antyterrorystyczna i agenci wywiadu zatrzymali człowieka, który ich zdaniem kierował grupą dżihadystyczną od czasu, gdy jej poprzedni szef został zabity w amerykańskiej operacji w Syrii w lutym - przekazał Bloomberg. Agencja powołuje się na wysokich rangą tureckich urzędników, którzy prosili o zachowanie anonimowości.

Media: lider dżihadystów zatrzymany w Turcji Media: lider dżihadystów zatrzymany w Turcji Źródło: Licencjodawca, fot: PAP
d49fs7x
d49fs7x

Turecki portal informacyjny OdaTV zidentyfikował aresztowanego mężczyznę jako Abu al-Hassan al-Qurayshi - nie podano, w jaki sposób uzyskali takie informacje. To nazwisko pojawiało się w poprzednich raportach wywiadowczych. Abu al-Hassan al-Qurayshi miał być nowym przywódcą tzw. Państwa Islamskiego. Bloomberg zaznacza, że nie mógł niezależnie zweryfikować tożsamości mężczyzny zatrzymanego przez władze tureckie.

Informacje ma przekazać sam prezydent

Według OdaTV aresztowanie dżihadysty ogłosi sam prezydent Recep Tayyip Erdogan. Ma to się wydarzyć w "najbliższych dniach". Urzędnicy przekazali, że do aresztowania lidera dżihadystów doszło "po długiej policyjnej obserwacji domu, w którym przebywał". Podczas zatrzymania nie doszło do wymiany ognia.

Jak przekazał Bloomberg, siły tureckie ścierały się w ostatnich latach z bojownikami Państwa Islamskiego w kraju i w sąsiedniej Syrii, wypierając bojowników dżihadystycznych z kilku miast w pobliżu granicy z Turcją.

d49fs7x

Aresztowanie w kluczowym momencie

Wiadomość o zatrzymaniu pojawiła się również, gdy Ankara sygnalizowała "plany nowej operacji na terytorium Syrii", mającej na celu konfrontację z kurdyjskimi siłami wspieranymi przez USA, ale postrzeganymi przez Turcję jako "terrorystów ze względu na ich powiązania z dążącą do autonomii grupą bojowników w kraju".

Co chce ugrać Turcja? Ekspertka wyjaśnia kurs Erdogana wobec Szwecji i Finlandii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49fs7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49fs7x
Więcej tematów