Medal Gloria Artis dla twórców i działaczy kultury
Wisława Szymborska, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Igor Mitoraj i Ewa Demarczyk znaleźli się w gronie prawie 80 osób - twórców i działaczy kultury - uhonorowanych w krakowskim magistracie medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego.
05.10.2005 | aktual.: 05.10.2005 21:38
W gronie 25 osób wyróżnionych złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis znaleźli się także m.in. ks. Adam Boniecki, Anna Dymna, Marek Grechuta, Jerzy Jarocki, Jan Nowicki, Jerzy Nowosielski, Jan Krenz, Jerzy Stuhr, Jacek Woźniakowski.
Wśród wyróżnionych srebrnymi medalami artystów, twórców i osób zajmujących się ochroną kultury i dziedzictwa narodowego znaleźli się m.in. Adam Bujak, Ewa Lipska, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Andrzej Sikorowski, Andrzej Stasiuk, Andrzej Mleczko i Ryszard Krynicki.
W gronie laureatów brązowego medalu znaleźli się działacze, organizatorzy imprez kulturalnych i dziennikarze.
Nie wszyscy laureaci przybyli po odbiór medalu, niektórym medal zostanie przekazany w terminie późniejszym.
Zebraliśmy się tu po to, bym mógł wyrazić wam wielki szacunek, podziękowanie, hołd za wspaniały wkład w przestrzeń dobra wspólnego - powiedział do zebranych minister Dąbrowski.
Dziękując ministrowi w imieniu odznaczonych dyrygent Jan Krenz powiedział, że "artyści to nie zawód, lecz powołanie" i uznał, że wśród wręczonych nagród zabrakło jednej - brylantowego medalu dla samego ministra.
Uhonorowany medalem prezydent Krakowa podkreślił zasługi ministra Dąbrowskiego dla odnowy zabytków Krakowa. Jak powiedział, jest on "jednym z niewielu ministrów, który rozumie, czym jest Kraków i zna jego potrzeby".
Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis został ustanowiony przez Sejm w lipcu tego roku. Przyznaje go minister kultury. Jest to odznaczenie honorujące najwybitniejsze postaci świata kultury.