Medal dla prof. Władysława Bartoszewskiego z okazji 20‑lecia Muzeum Holokaustu
Z okazji 20. rocznicy powstania Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie Władysław Bartoszewski został uhonorowany w niedzielę medalem imienia Elie Wiesela, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez muzeum. W obchodach brał udział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 07:25
Prof. Bartoszewski ze względów zdrowotnych nie mógł odebrać nagrody osobiście. Ale licznie przybyłym uczestnikom niedzielnych uroczystości - przyjaciołom muzeum, weteranom II wojny światowej, ocalałym z Holokaustu, a także osobom uznanym przez żydowski Instytut Pamięci Yad Vashem za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - odegrano przesłanie Bartoszewskiego na wideo.
Władysław Bartoszewski podkreślił, że medal ma dla niego szczególne znaczenie, bo nosi imię Elie Wiesela, "laureata nagrody Nobla, który w sposób szczególny poświęcił znaczną część swego życia głoszeniu prawdy", tak jak prawdę - dodał - od 20 już lat głosi Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.
- Byli ludzie, którzy umierali w mojej obecności, i byli tacy, którzy mówili mi: jesteś młody, może przeżyjesz, powiedz prawdę. Przeżyłem. Uważałem, że to minimum, by mówić prawdę - powiedział Bartoszewski, przyznając, że "mówienie prawdy w warunkach wojny wymagało czynnego działania na rzecz ratowania innych, a po wojnie pewnej dozy odwagi cywilnej". Podkreślił, że ludzie, którzy jak Wiesel dzisiaj poświęcają się misji głoszenia prawdy, mają zadanie wyjątkowe. - Są prorokami, misjonarzami, nosicielami trudnych problemów, które przydadzą się w rozwoju moralnym następnych pokoleń - powiedział.
Nagroda imienia Elie Wiesela to najwyższe odznaczenie amerykańskiego Holocaust Memorial Museum. Nosi imię odznaczonego Pokojową Nagrodą Nobla w 1986 roku amerykańskiego pisarza, dziennikarza, filozofa i działacza politycznego pochodzenia węgiersko-żydowskiego, który swe życie poświęcił badaniu i upamiętnieniu Holokaustu; to on był inicjatorem i przewodniczącym rady założycielskiej muzeum.
Otwarte w 1983 roku United States Holocaust Memorial Museum nie tylko pielęgnuje pamięć i wiedzę o Holokauście, ale też aktywnie wspiera działania przeciwko nowym ludobójstwom na świecie. Położone nieopodal National Mall, jest jednym z najczęściej odwiedzanych waszyngtońskich muzeów. Co roku odwiedza je 1,6 mln zwiedzających, a od 20 lat przyjęło już prawie 35 mln gości.
91-letni Bartoszewski został wyróżniony nagrodą "w imieniu tych wszystkich, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu, a także za swą przywódczą rolę w stosunkach polsko-żydowskich" - informuje muzeum. Dwukrotny minister spraw zagranicznych, obecnie sekretarz stanu w kancelarii premiera, Bartoszewski był aktywnym członkiem Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzem Armii Krajowej, a także członkiem Żegoty, organizacji przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, która zajmowała się systematyczną pomocą Żydom.
Nagrodę Elie Wiesela odebrała też w niedzielę w imieniu weteranów II wojny światowej Susan Eisenhower, wnuczka generała Dwighta Eisenhowera, naczelnego dowódcy Alianckich Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych w latach 1943-45, późniejszego prezydenta USA.
W trwających do poniedziałku obchodach 20-lecia Muzeum Holokaustu bierze udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. - To ważne, że Władysław Bartoszewski zdążył podkreślić znaczenie tej nagrody (...) i za życia doznał tych wszystkich zaszczytów, na które sobie zasłużył - powiedział minister Zdrojewski podczas niedzielnej uroczystości.
Minister mówił o udanych i "zbudowanych na wiarygodności" relacjach i współpracy polsko-amerykańskiej w upamiętnianiu Holokaustu. - Doceniamy wszystkie wysiłki związane z budowaniem funduszu żelaznego ze strony amerykańskiej dla Muzeum Auschwitz-Birkenau, doceniamy najwyższe odznaczenia dla Jana Karskiego, teraz Władysława Bartoszewskiego. Mamy dużą grupę sponsorów i darczyńców z Waszyngtonu, Nowego Jorku i Kalifornii na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie - wymieniał.