ŚwiatMcCain i Clinton wygrali prawybory w New Hampshire

McCain i Clinton wygrali prawybory w New Hampshire

Prawybory w tegorocznym wyścigu do Białego Domu, odbywające się w stanie New Hampshire, zakończyły się zwycięstwami: Johna McCaina z Partii Republikańskiej i Hillary Rodham Clinton z Partii Demokratycznej.

Wg szacunków sieci NBC, czołowa dwójka po stoczeniu zaciekłej walki zakończyła wyścig w New Hampshire z wielką przewagą nad pozostałymi rywalami.

Wygrana senatora Johna McCaina w republikańskich prawyborach w stanie New Hampshire to "zmartwychwstanie" 71-letniego McCaina - komentuje się w USA.

Według obliczeń, senator z Arizony i bohater wojny wietnamskiej uzyskał 37% głosów, podczas gdy drugi z kolei były gubernator Massachussets Mitt Romney zdobył ich 29%. Trzeci jest były gubernator Arkansas, Mike Huckabee.

Zwycięstwo McCaina, weterana amerykańskiej polityki, który ubiegał się już o nominację prezydencką w wyborach w 2000 r., komentuje się jako jego "zmartwychwstanie". Jeszcze kilka miesięcy temu uważano, że praktycznie nie liczy się już w rywalizacji o Biały Dom, gdyż prawie skończyły mu się fundusze na kampanię.

"Mack is back" (Mack wrócił) - skandowali rozentuzjazmowani fani McCaina, kiedy pojawił się on na spotkaniu w miasteczku Nashua, aby celebrować z nimi zwycięstwo.

Dziś poczyniliśmy krok, ale dopiero pierwszy krok, aby naprawić zepsuty system w Waszyngtonie - powiedział senator. W swym przemówieniu nawiązał też do wojny z terroryzmem prowadzonej obecnie przez Amerykę mówiąc m.in.: nigdy się nie poddamy. Ameryka będzie twórcą historii, a nie jej ofiarą.

McCain nie cieszy się pełnym zaufaniem republikańskiego establishmentu i uchodził w przeszłości za nieobliczalnego "luzaka", który popiera w Senacie ustawy godzące w interesy partii i popierających ją konserwatystów. Elity GOP mają mu za złe głosowanie przeciw obniżkom podatków i sponsorowanie ustawy o reformie finansowania kampanii politycznych. W USA uchodzi jednak za polityka wyjątkowo uczciwego i stałego w swoich poglądach, opartych na niewzruszonych zasadach moralnych.

W kampani 2000 r., McCain pokonał George'a Busha w prawyborach w New Hampshire, ale głównie dzięki masowemu poparciu wyborców niezależnych, którzy w stanie tym mogą głosować na kandydatów którejkolwiek partii. Gros Republikanów stanęła wówczas za Bushem.

We wtorek jednak - jak się okazało z analizy głosów - McCain wygrał z Romney'e m taką samą przewagą zarówno wśród wyborców niezależnych, jak i Republikanów.

Sygnalizuje to - zdaniem komentatorów - że senator staje się powoli "kandydatem establishmentu". Kierownictwo GOP liczy, że ma największe szanse na pokonanie w wyborach przyszłego nominata Demokratów.

Romney pogratulował McCainowi zwycięstwa, mówiąc, że wykonał_ dobra robotę. Starał się jednak przedstawić swoją porażkę jako sukces: _po raz drugi zdobyłem srebrny medal, choć wolałbym złoty - powiedział. Romney był także drugi w prawyborach w stanie Iowa, chociaż liczył tam na wygraną.

Była Pierwsza Dama, a obecnie senator z Nowego Jorku pani Hillary Rodham Clinton wygrała wybory wstępne Partii Demokratycznej w stanie New Hampshire.

Wynik ten ożywia nadzieje pani Clinton na uzyskanie nominacji jej partii w listopadowych wyborach prezydenckich. Jest on zgodny z wcześniejszymi o kilka godzin szacunkami z końca wyborczego dnia, ale sprzeczny z wynikami sondaży przedwyborczych, dających większe szanse ciemnoskóremu senatorowi Barrackowi Obamie, który dotąd zyskiwał lepsze noty, ale we wtorek znalazł się na drugim miejscu.

Senator Barrack Obama pogratulował swej rywalce, przyznając, że odniosła ona zwycięstwo w zakończonych właśnie wyborach wstępnych Partii Demokratycznej w stanie New Hampshire.

Źródło artykułu:PAP
Barack Obamaamerykaprezydent
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)