Mazowiecka konserwator zabytków odwołana
Mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska została odwołana z funkcji. Wojewoda mazowiecki zarzuca jej m.in. chaotyczne działania i brak współpracy z nim. Jezierska uważa z kolei, że nie ma merytorycznych powodów jej dymisji.
Obowiązki mazowieckiego konserwatora zabytków pełnił będzie na razie Rafał Nadolny, dotychczasowy zastępca Jezierskiej.
Jak powiedziała Jezierska, jej odwołanie podpisał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Pytana o to, czy poznała merytoryczne przyczyny odwołania, czego domagała się na wtorkowej konferencji prasowej, odparła: - Wiadomo że takich zarzutów nie poznam, bo ich nie ma. Styl tego odwołania świadczy o odwołujących - dodała.
- Nie wiem, jakie zarzuty wymyślą też po kontroli w urzędzie, która się w tym tygodniu skończyła. Słyszę zawsze to samo, m.in. że nie prowadzę "spójnej polityki" - tłumaczyła.
Pytana o to, czy w ostatnich dniach kontaktował się z nią wojewoda Kozłowski lub ktoś z resortu kultury, zaprzeczyła. - Oni już dawno podjęli decyzję - oceniła.
Zespół prasowy wojewody mazowieckiego potwierdził informację o odwołaniu Jezierskiej. "Po otrzymaniu zgody generalnego konserwatora zabytków, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, odwołał Barbarę Jezierską ze stanowiska mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wojewoda zwrócił się do Piotra Żuchowskiego, generalnego konserwatora zabytków, z prośbą o akceptację zasad przeprowadzenia postępowania konkursowego, mającego na celu wyłonienie kandydata na nowego MWKZ oraz o wskazanie przedstawiciela do komisji konkursowej" - czytamy w przesłanym komunikacie.
Do czasu wyłonienia nowego konserwatora zabytków wojewoda powierzył obowiązki mazowieckiego konserwatora zabytków Rafałowi Nadolnemu, dotychczasowemu zastępcy Barbary Jezierskiej - poinformowano.
Jezierska od wielu miesięcy była w konflikcie z przełożonym - wojewodą Jackiem Kozłowskim. Pod koniec marca przedstawiciele 34 organizacji - m.in. Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami - podpisali się pod apelem do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w obronie Jezierskiej.
Jak czytamy w opublikowanym na stronie urzędu oświadczeniu wojewody Jacka Kozłowskiego, "nieprawdą jest, że powody, dla których chce odwołać Jezierską, mają charakter osobisty (...) , są jedynie 'natury ogólnej'".
Podając powody odwołania konserwator, wojewoda wymienia m.in. odmowę współpracy z przełożonym, brak jakiegokolwiek planu pracy bądź priorytetów i kryteriów podejmowanych decyzji, co - jego zdaniem - uniemożliwia dokonanie jakiejkolwiek oceny i zbadanie efektywności wykorzystania środków z budżetu wojewody.
Zdaniem wojewody Jezierska działała chaotycznie, w stylu ciągłego "gaszenia pożarów", nie współpracowała z innymi organami, m.in. stołecznym konserwatorem zabytków, czego skutkiem jest np. zburzenie zabytkowej parowozowni w Warszawie.
Kozłowski zarzucał Jezierskiej także koncentrację uwagi na zabytkach Warszawy i jej otoczenia, a tym samym zaniedbanie większości terenu województwa mazowieckiego. Według niego konserwator nie wspierała delegatur terenowych własnego urzędu. Skutkiem tego jest - według niego - zniszczenie karczmy w Korczewie, unikatowego w skali kraju zabytku budownictwa drewnianego.
Barbara Jezierska na stanowisko mazowieckiego konserwatora zabytków powołana została w maju 2007 r. przez ówczesnego wojewodę mazowieckiego Jacka Sasina. Zgodę na nominację wydał ówczesny wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Tomasz Merta. Nominację poprzedził konkurs na stanowisko wojewódzkiego konserwatora. W jego wyniku wyłoniono dwie kandydatury, w tym kandydaturę Jezierskiej.