Maturzyści pisali egzamin z WOS‑u
List do gazety o karach za przestępstwa oraz wypracownie poświęcone Unii Europejskiej pisali maturzyści na dzisiejszym egzaminie z wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie anlizowali także statystyki dotyczące kradzieży i odpowiadali na pytania związane z Konstytucją. W rozprawce maturzyści zastanawiali się, czy Unia jest zagrożeniem dla tradycji i patriotyzmu.
08.05.2006 | aktual.: 08.05.2006 17:24
Egzamin z wos przebiegł bez zakłóceń - poinformował po jego zakończeniu, p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marek Legutko. Jak podkreślił, do Komisji nie dotarły żadne sygnały, że przeprowadzenie egzaminu w jakiejkolwiek szkole było zagrożone.
Egzamin z wos, podobnie jak większość egzaminów z innych przedmiotów, można było zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Do egzaminu na poziomie rozszerzonym przystąpiło 65% abiturientów zdających egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym. Maturzyści, którzy przystąpili do egzaminu na poziomie podstawowym mieli 120 minut na rozwiązanie 22 zadań (były one różnie punktowane - od jednego punktu za poprawnie rozwiązane zadanie do 15 punktów).
Odpowiadając na pytania zamknięte (trzeba wybrać właściwą odpowiedź spośród podanych) trzeba było m.in. podać co jest najwyższym aktem normatywnym w Rzeczpospolitej Polskiej, w którym roku Polska została członkiem Rady Europy, czego dotyczy określenie "ład jałtański".
W innych zadaniach trzeba było m.in. uzupełnić schemat przedstawiający uchwalanie ustaw w Polsce, do pojęć takich jak: pełnomocnik strony, powód i pozew dobrać właściwe definicje lub przyporządkować kompetencje: Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Trybunałowi Stanu.
Maturzyści zdający egzamin na poziomie rozszerzonym mieli 150 minut na rozwiązanie 32 zadań. Odnosiły się one do fragmentów aktów prawnych, m.in. Konstytucji RP i Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. Musieli także napisać tekst na jeden z dwóch podanych tematów. W jednym z nich trzeba było skonfrontować koncepcję programową UE i zasad jej pomocniczego działania z pojęciem ojczyzny, dobra wspólnego i patriotyzmu.
Arkusze egzaminacyjne są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl.
Sesja maturalna rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 31 maja. Podczas niej 426 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników musi zdawać obowiązkowo pisemnie: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy z czternastu).
Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe ustne egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. W tym roku również ta sesja egzaminacyjna jest w maju - równolegle do egzaminów pisemnych. Świadectwa maturalne abiturienci otrzymają 11 lipca.
Niezadowoleni z wyniku egzaminu z konkretnego przedmiotu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach maturalnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. Po tym czasie chcący poprawić wyniki na maturze muszą przystąpić do całego egzaminu.