Matury z języków mniejszości białoruskiej i litewskiej
308 uczniów z trzech szkół średnich na
Podlasiu pisze w czwartek maturę z języków mniejszości narodowych:
białoruskiego i litewskiego. To nieco więcej niż w latach
ubiegłych. Mają do wyboru, podobnie jak na maturze z języka
polskiego, napisać wypracowanie lub przeanalizować wiersz.
08.05.2003 10:50
Maturę z języka białoruskiego pisze 263 uczniów w Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce i liceum z tym językiem w Bielsku Podlaskim. 22 uczniów nie zdaje matury z białoruskiego, bo są laureatami olimpiady tego języka. Aż 15 uczniów z tej grupy to maturzyści z Hajnówki, siedmiu z Bielska Podlaskiego.
W Hajnówce do matury z języka białoruskiego przystąpiło 133 uczniów. Zdaniem dyrektora szkoły Eugeniusza Saczko, nie brakuje chętnych do nauki w liceum z białoruskim językiem nauczania. "Zawsze mamy nadmiar kandydatów, o miejsce trzeba walczyć" - dodał.
Jego zdaniem, nauka w takim liceum to dla młodzieży mniejszości narodowej "okazja do podkreślania korzeni". "Matura z białoruskiego to też dla uczniów podkreślanie wagi języka, którego się uczą i w którym mówią. To dla nich przecież język ojczysty" - ocenił Saczko.
Już wiadomo, że ośmioro absolwentów liceum w Hajnówce będzie w tym roku studiowało na Białorusi. Na uniwersytetach w Grodnie i Mińsku wybrali takie kierunki jak anglistyka, germanistyka i informatyka. Zdawali już w kwietniu egzamin przed komisją ministerialną z Białorusi, ale teraz muszą jeszcze zdać maturę w Polsce.
Egzamin dojrzałości z języka litewskiego pisze 45 uczniów z jedynego w Polsce liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku na Suwalszczyźnie. "Tu nie ma zwolnień z matury, gdyż nie odbywa się olimpiada przedmiotowa języka litewskiego" - powiedział Eugeniusz Dworakowski z Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Jak poinformowała dyrektor liceum w Puńsku Irena Bobin, do matury litewskiej przystąpili wszyscy maturzyści z Puńska, gdyż jest ona tam obowiązkowa. Co roku blisko połowa maturzystów z Puńska wybiera się na studia na Litwę.
Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Irena Gasperowicz powiedziała, że matura napisana w Polsce po litewsku jest respektowana przez uczelnie na Litwie, ale w poszczególnych placówkach są inne zasady rekrutacji i przyznawania ulg z tego tytułu dla studentów z Polski.
"Uniwersytet im. Witolda Wielkiego w Kownie przygotowuje co roku sześć miejsc dla maturzystów z Puńska, dodatkowo otrzymują stypendia z różnych fundacji. Podobnie jest na innych uczelniach" - dodała Gasperowicz.
O tym, którzy maturzyści wyjadą na studia na Litwę, decyduje rada pedagogiczna liceum, która wybiera osoby z najlepszymi osiągnięciami.
W Podlaskiem, gdzie są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej, tego języka - jako ojczystego - uczy się we wszystkich typach szkół 3,8 tys. uczniów w południowej części województwa. Języka litewskiego oraz wybranych przedmiotów w tym języku uczy się natomiast około tysiąca uczniów w szkołach na Suwalszczyźnie. (mp)