Matury w czerwcu? Kto straci a kto zyska?
Uczniowie dostali od ministerstwa kolejny dzień wolny w czasie matur. To nie podoba się dyrektorom liceów, którzy proponują: przesuńmy je na czerwiec. Co na to rektorzy? "Dziennik Polski" sprawdził. Nie mówią nie.
Już nie dwa, a trzy wolne dni będą mieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w czasie, gdy ich koledzy będą pisać egzamin maturalny. Minister edukacji podpisała właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Wszystkiemu winna obowiązkowa matura z matematyki. Zgodnie z prawem w czasie, gdy maturzyści zdają obowiązkowe egzaminy, szkoły muszą być wyłączone z normalnej pracy. Od tego roku laba będzie więc trwała aż trzy dni, w czasie egzaminu z języka polskiego, obcego i matematyki.
- W czasie matur szkoły są sparaliżowane. Uczniom przepadają zajęcia również podczas egzaminów ustnych, kiedy nauczyciele muszą odpytywać maturzystów - przyznaje Aleksander Palczewski, dyrektor I LO w Krakowie. - Jak się zsumuje te wszystkie wolne dni może się okazać, że nauczycielom po prostu zabraknie czasu na realizację całego materiału. Z czegoś trzeba będzie zrezygnować i będą to zapewne powtórki - dodaje Iwona Cieślak-Prochownik, szefowa krakowskiego XIII LO. Wszyscy dyrektorzy szkół, z którymi rozmawiała gazeta, są zgodni: matura powinna odbywać się w czerwcu, po zakończeniu roku szkolnego lub tuż przed rozdaniem świadectw. Wówczas młodsze roczniki nie traciłyby tak bardzo. Wiadomo, że w czerwcu w szkołach najczęściej panuje całkowite rozprężenie, a maj powinien być okresem pełnej mobilizacji przed wystawieniem ocen końcowych.