Trwa ładowanie...
matura
05-05-2006 12:40

Matura z angielskiego: list, analiza tekstu i pocztówka

List do przyjaciela, który mieszka w Londynie, analiza tekstu o życiu najpopoularniejszych amerykańskich bliźniaczek i pocztówka z obozu sportowego - to zadania, z którymi musieli zmierzyć się maturzyści na egzaminie z agnielskiego. Egzaminy z innych języków obcych zaczną się od przyszłego tygodnia.

Matura z angielskiego: list, analiza tekstu i pocztówka
d3uzwgi
d3uzwgi

Ponad 320 tysięcy uczniów w całej Polsce zdawało jednakowy test na poziomie podstawowym. Uczniowie odpowiadali na pytania do wysłuchanego wcześniej tekstu oraz rozwiązywali zdania z gramatyki. Po wyjściu z sali maturzystom humory dopisywały, większość twierdziła, że test był bardzo łatwy i nie można go było nie zdać.

Jak poinformował po zakończeniu egzaminu p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko, egzamin przebiegł bez większych utrudnień. Jedyne problemy, jakie wystąpiły w niektórych szkołach, m.in. w Sopocie, spowodowane były chwilowym brakiem prądu. Podczas testu wykorzystywane były bowiem nagrania na płytach CD. Rozwiązując test maturzyści musieli ich wysłuchać, by odpowiedzieć na pytania. Część szkół była przygotowana na taki problem i miała baterie do odtwarzaczy CD. Tam gdzie baterii nie było lub sala egzaminacyjna była tak duża, że konieczne było zastosowanie wzmacniaczy, zmieniono kolejność wykonywania zadań w teście - powiedział Legutko.

Poinformował też, że w tym roku po raz pierwszy test z języka angielskiego miał kilka wariantów - w zadaniach zamkniętych, czyli w takich zadaniach, w których abiturienci muszą wybrać właściwą odpowiedź spośród podanych, w jednym wariancie arkusza była ona oznaczona literą "a", w innych - "b", "c" lub "d". Ma to na celu ukrócenie ściągania.

Licealiści chwalili nagrania, wykorzystywane podczas egzaminu na poziomie podstawowym.

d3uzwgi

Słyszałem, że w ubiegłym roku lektor na płycie mówił, jakby miał w ustach makaron. Teraz nagranie było bardzo wyraźne - powiedział Bartek, maturzysta z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie.

Uczniowie wysłuchali kilku tekstów, m.in. o konkursie dla młodzieży, która chce uczyć się w Anglii i o podróżującej po całym świecie rodzinie. Maturzyści musieli też rozpoznać na podstawie charakterystycznego słownictwa, gdzie dzieje się akcja kilku dialogów (np. w restauracji lub w szpitalu).

Trzeba też było napisać dwa krótkie teksty: pocztówkę i list - poinformował inny maturzysta z Władysława IV, Wiktor.

Blisko 120 tys. maturzystów przystąpiło po południu egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym; jest to 1/3 zdających maturę z tego języka. Arkusze egzaminacyjne są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: www.cke.edu.pl. W VIII LO w Warszawie, podobnie jak w innych liceach w Polsce, większość uczniów wybrała język angielski - 125 z 131 tegorocznych maturzystów zdaje egzamin z tego przedmiotu. Egzaminy z innych języków obcych zaczną się od przyszłego tygodnia.

d3uzwgi

Są jednak tacy uczniowie, którzy zdają angielski i jeszcze drugi język obcy - zaznaczyła dyrektor szkoły Grażyna Filipiak.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski - blisko 76% maturzystów zdecydowało się, że na pisemnym egzaminie dojrzałości wykaże się jego znajomością. W liceach ogólnokształcących chęć zdawania angielskiego wyraziło ponad 80% maturzystów, w technikach - 69%, w liceach profilowanych - 68%, a liceach uzupełniających - 52%.

d3uzwgi

Na drugim miejscu znajduje się język niemiecki - wybrało go 18% abiturientów (76,6 tys. osób), na trzecim rosyjski - 6,4% (26,9 tys. osób). Francuski wybrało 1,2% uczniów (5,2 tys. osób); hiszpański i włoski - mniej niż 1% (odpowiednio: 591 i 609 osób). 18 osób chce zdawać egzamin z języka słowackiego, 14 z języka szwedzkiego, a 8 z portugalskiego.

Egzaminy z języków znalazły się także w grupie przedmiotów do wyboru. 236 maturzystów zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu z łaciny i kultury antycznej, 8 z greki i kultury antycznej, a 13 z języka kaszubskiego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 270 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 126 z ukraińskiego i 38 z litewskiego.

Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez tamtejszych nauczycieli.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku 426 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury rozpoczęła się w czwartek, potrwa do 31 maja.

d3uzwgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uzwgi
Więcej tematów