Matura w ludowych strojach ukraińskich
W ludowych strojach ukraińskich podeszli do matury z języka ukraińskiego abiturienci Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławieckim (woj. warmińsko-mazurskie). Maturę z tego języka zorganizowano w Górowie po raz 32.
59 abiturientów górowskiej szkoły przygotowało się także od strony wizualnej. Do sali gimnastycznej, w której odbywał się egzamin, weszli w tradycyjnych soroczkach - wyszywanych i haftowanych koszulach ukraińskich.
Większość strojów specjalnie sprowadzono z Ukrainy. "Kupujemy je na bazarach sztuki ludowej w Kijowie, Lwowie. Koszule są wyszywane ręcznie, niektóre soroczki mają wiele dziesiątków lat, bo uczniowie odziedziczyli je po swoich babciach i dziadkach" - wyjaśniała nauczycielka ukraińskiego Lubomira Tchórz.
Jak podkreśliła, istotne są wzory i kolory - np. czy wyszywane są wzdłuż rękawa, czy też w poprzek. Typowe ukraińskie mają haft krzyżykowy.
Po odczytywaniu tematów, w sali zawrzało z radości. Uczniowie zaczęli nawet bić brawo. Bardzo przypadł im do gustu pierwszy temat: "Ukraino moja, niczego w świecie mi nie trzeba, żeby tylko twój głos słyszeć i delikatność pielęgnować" z tekstu Andrija Małyszka. Maturzyści mieli za zadanie przedstawić myśli, które wywołują w nich strofy poezji tego twórcy, wykorzystując jednocześnie twórczość pisarzy, których los rzucił na obczyznę.
Ten temat spodobał się również przewodniczącemu Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej Związku Ukraińców w Polsce Stefanowi Migusowi. "Odwołuje się on do naszego życia poza naszą duchową ojczyzną. Poza tym bardzo lubię twórczość Małyszki" - powiedział Migus.
Kolejne dwa tematy to: "Proza Olgi Kobylańskiej i Michała Kociubińskiego jako kronika życia mieszkańców Karpat" i "Miłość macierzyńska, oddanie dziecku i obawa o jego przyszłość w twórczości znanych ci pisarzy ukraińskich".
Zdaniem dyrektora liceum Mikrona Sycza, tegoroczne tematy wymagały od uczniów znajomości "ogromnej ilości literatury ukraińskiej".
"Pisania matury w języku ukraińskim przez naszych uczniów jest efektem ciężkiej pracy przez cztery lata szkoły, poznania tradycji, zwyczajów oraz historii Ukrainy. Muszę zaznaczyć przy tym, że wielu maturzystów zaczynała w tym liceum naukę języka ukraińskiego od podstaw" - podkreślał Sycz.
Klasy ukraińskie w Górowie istnieją od 1968 roku. Pierwsza matura odbyła się w 1972 roku. Do tej pory mury szkoły opuściło 1111 absolwentów.