PolskaMatura fizyka 2016 – terminy i opis egzaminu

Matura fizyka 2016 – terminy i opis egzaminu

Matura z fizyki i astronomii przeznaczona jest dla osób, które wcześniej zadeklarowały chęć zdawania egzaminu z tego przedmiotu. Od zeszłego roku szkolnego uczniowie mają możliwość podejścia do matury z fizyki tylko na poziomie rozszerzonym. Zasada ta nie dotyczy osób, które zdają egzamin dojrzałości w jego „starej” formule (np. absolwenci liceów z lat 2004/05-2013/14). Sprawdzian przeprowadzany jest tylko w formie pisemnej. Jego wynik ma znaczenie w trakcie rekrutacji na kierunki studiów o profilu technicznym, medycznym i przyrodniczym.


Matura z fizyki – jak wygląda egzamin?

Podstawowa matura z fizyki, do której mogą podejść abiturienci nieobjęci zmianami w systemie zdawania egzaminu dojrzałości z roku szkolnego 2014/15, składa się z około 20 zadań różnego rodzaju. Zamieszczone w arkuszu polecenia mają sprawdzić u zdającego ogólną wiedzę z zakresu fizyki i astronomii, a także umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Egzamin maturalny z fizyki na poziomie rozszerzonym różni się od wariantu podstawowego stopniem trudności. W „nowej” formule sprawdzian ten składa się z kilkunastu zadań o charakterze zamkniętym i otwartym. Rozszerzona matura z fizyki i astronomii weryfikuje u zdającego m.in. znajomość podstawowych pojęć i praw, umiejętność rozwiązywania problemów za pomocą znanych sobie metod oraz podanych w materiałach źródłowych informacji, czy też umiejętność analizy wyników z uwzględnieniem niepewności pomiarowych.


Matura fizyka 2016 – terminy i czas pracy

W tym roku matura z fizyki i astronomii zaplanowana jest na poniedziałek 16 maja. Abiturienci przystępujący zarówno do egzaminu z zakresu podstawowego, jak i rozszerzonego, rozpoczną pisanie prac dokładnie o godzinie 9:00. Matura z fizyki w „starej” formule na poziomie podstawowym trwa 120 minut. Godzinę więcej na rozwiązanie zadań z arkusza będą mieć absolwenci podchodzący do egzaminu z zakresu rozszerzonego.


Matura z fizyki i astronomii – z czego można korzystać?

Podczas matury z fizyki dozwolone jest korzystanie z kart wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki (dotyczy „nowej” formuły). Oprócz tego abiturienci mają prawo używać prostego kalkulatora i linijki. Zabrania się natomiast korzystania z innych urządzeń elektronicznych i mobilnych. Warto pamiętać, by przystępując do egzaminu mieć przy sobie dowód osobisty oraz długopis (lub pióro) z czarnym tuszem.

Matura fizyka 2016 – terminy i opis egzaminu
Źródło zdjęć: © WP.PL

13.05.2016 | aktual.: 13.05.2016 16:55

W. Chentkiewicz
Źródło artykułu:WP Wiadomości
maturaegzaminfizyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)