Trwa ładowanie...
d2yajwk

Matura 2019 – język polski poziom rozszerzony. Zapoznaj się z arkuszem odpowiedzi CKE

Matura 2019 – język polski poziom rozszerzony. Mimo problemów związanych z alarmem bombowym, w poniedziałek 6 maja, po południu maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Udostępniliśmy oficjalny arkusz odpowiedzi CKE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matura 2019 – język polski poziom rozszerzony. Zapoznaj się z arkuszem odpowiedzi CKE
Matura 2019 – język polski poziom rozszerzony. Zapoznaj się z arkuszem odpowiedzi CKE (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d2yajwk

Matura 2019 – język polski poziom rozszerzony

W poniedziałek, 6 maja po południu maturzyści podeszli do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Wiadomo, że deklaracje chęci przystąpienia do niego złożyło 21 proc. absolwentów liceów i techników. Za egzamin na poziomie rozszerzonym maturzyści mogli otrzymać maksymalnie 40 punktów. Uczniowie zadający maturę rozszerzoną z języka polskiego mieli napisać własny tekst na jeden z dwóch podanych tematów. Poniżej udostępniliśmy oficjalny arkusz odpowiedzi CKE.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom rozszerzony, formuła do 2014 "stara matura"

d2yajwk

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom rozszerzony, formuła od 2015 "nowa matura"

Matura 2019 – alarmy bombowe

Należy zwrócić uwagę na fakt, że pierwszy dzień matur przyniósł uczniom sporo stresów. 6 maja w licznych szkołach zostały ogłoszone alarmy bombowe. Wśród placówek, w których matury rozpoczęły się z dużym opóźnieniem, były w szkoły w województwach mazowieckim, małopolskich, śląskim, opolskim oraz świętokrzyskim. Informacje o otrzymaniu drogą mailową ostrzeżeń o podłożeniu ładunków wybuchowych zgłosiły do okręgowych komisji egzaminacyjnych aż 122 szkoły. Jak się okazało, policja oczekiwała podobnej sytuacji i kilka dni wcześniej informowała różne urzędy oraz instytucje (w tym szkoły) o tym, że w tygodniu może pojawić się seria fałszywych alarmów, których celem byłoby sparaliżowanie przebiegu matur. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji palcówek o zachowanie spokoju i każdorazowe zgłaszanie pogróżek jednostce policji. Każdy sygnał był sprawdzany, a wszystkie szkoły przeszły kontrole pirotechniczne. Policja jest nadal na etapie ustalania sprawców zdarzenia, których czekają poważne konsekwencje. Wiadomo, że za tego typu przestępstwo można sądzić i karać osoby już od 15. roku życia. Winni mogą zostać również obciążeni bardzo wysokimi kosztami za przeprowadzenie akcji ewakuacyjnych.

d2yajwk

Podziel się opinią

Share

d2yajwk

d2yajwk
Więcej tematów