Trwa ładowanie...
ddr2v0e
ddr2v0e

Matura 2015: Fatalne wyniki egzaminu dojrzałości. Oblała co czwarta osoba

Fatalne wyniki tegorocznych matur. Z danych przedstawionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że egzaminu dojrzałości nie zdała co czwarta osoba (26 proc.). To i tak lepsze dane niż przed rokiem. Wtedy matury nie zdało aż 29 proc. osób. W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło łącznie 275 568 uczniów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ddr2v0e

19 proc. zdających nie zaliczyło tylko jednego egzaminu, co oznacza, że mają oni prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Z tej możliwości nie będzie mogło skorzystać 7 proc. zdających, którzy oblali więcej niż jeden egzamin.

W tym roku matura przeprowadzana była w dwóch formułach. W nowej zdawali ją tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, a w starej absolwenci techników. W pierwszej grupie egzamin dojrzałości zaliczyło 80 proc. osób, a 15 proc. ma prawo do poprawki. Maturę w starej formule zdało 64 proc., a 25 proc. będzie mogło poprawić się w sierpniu. Do nowej wersji egzaminu dojrzałości przystąpiło 175 tys. osób, a do starej 99 tys.

ddr2v0e

Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej trudności uczniom przysporzyła królowa nauk, czyli matematyka. Egzamin dojrzałości z tego przedmiotu oblało 18 proc. zdających maturę w nowej formule i 30 proc. zdających według starych zasad. Język polski pomyślnie napisało 98 proc. - to dane dotyczące obu wersji egzaminu. Jeśli chodzi o języki obce, to najczęściej wybierany język, czyli angielski zdało 97 proc. maturzystów piszących nową maturę oraz 90 proc. spośród tych, którzy przystąpili do starej formuły egzaminu.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Maturzysta, który nie zdało jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Osobom, którym przysługuje poprawka do 7 lipca mają czas na złożenie do dyrektora macierzystej szkoły pisemnego oświadczenia o ponownym przystąpieniu do egzaminu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., zostaną udostępnione 11 września 2015 r.

Do wyników tegorocznych matur odniosła się minister edukacji narodowej Joanna Kluzik Rostkowska. - Kiedy rok temu ogłosiłam wyniki matur powiedziałam przyszłym maturzystom: uczcie się, ponieważ łatwo nie będzie. Wszyscy się tej matury nowej obawiali, ale drodzy maturzyści, daliście radę - powiedziała na konferencji w Katowicach szefowa resortu odpowiedzialnego z polską oświatę.

 (fot. WP)
((fot. WP))
ddr2v0e

Podziel się opinią

Share
ddr2v0e
ddr2v0e
Więcej tematów