Trwa ładowanie...
d2s1l7l
d2s1l7l

Matki palące w trakcie ciąży i karmienia zagrażają płodności córek

Palenie podczas ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu. Naukowcy z Kanady do listy szkodliwych efektów palenia mam dodali odkrycie, że palenie w ciąży i podczas karmienia piersią może zaburzać płodność córek palaczek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2s1l7l

Andrea Jurisicova wraz z zespołem z University of Toronto wykazali, że samice myszy, którym wstrzykiwano policykliczne węglowodory aromatyczne - toksyczne substancje chemiczne obecne w dymie papierosowym, przed ciążą lub w okresie karmienia piersią, drastycznie zmniejszają ilość pęcherzyków jajnikowych (zawierających komórki jajowe).

W dalszych badaniach naukowcy odkryli, że efekt szkodliwych węglowodorów ujawnia się również u żeńskiego potomstwa myszy. Toksyny działają za pośrednictwem receptora węglowodorów aromatycznych, który zwiększa aktywność genu o nazwie Harakiri. Białko kodowane przez gen Harakiri powoduje, że komórka popełnia samobójstwo - umiera na drodze apoptozy. W ten sposób giną pęcherzyki i komórki jajowe.

Autorzy pracy podkreślają, że wstępne badania wykazały, że w ludzkiej tkance pobranej z jajników i eksperymentalnie przeszczepionej myszom zachodzą pod wpływem składników dymu papierosowego takie same mechanizmy.

d2s1l7l

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2s1l7l

d2s1l7l
Więcej tematów