Trwa ładowanie...
d3uhskp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mateusz Morawiecki: wiceszef KE docenia nasze wysiłki ws. Trybunału Konstytucyjnego

• "Frans Timmermans docenia, że toczą się rozmowy dot. sytuacji wokół TK"
• Taką ocenę wyraził po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE Mateusz Morawiecki
• Wg wicepremiera intencją wszystkich stron, poza opozycją, jest znalezienie kompromisu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3uhskp

Morawiecki spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za lepsze regulacje i rządy prawa Fransem Timmermansem i rozmawiał z nim m.in. na temat konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- Pan Timmermans docenia, że nasze rozmowy się toczą, że propozycje są formułowane pomiędzy oboma stronami. (...) z dzisiejszej rozmowy z nim zdecydowanie wywnioskowałem, że zdaje sobie sprawę, że pewne poważne propozycje są formułowane, natomiast szczegóły będą w najbliższych dniach również dyskutowane przez zespoły robocze - powiedział Morawiecki.

- Myślę, że intencją wszystkich stron jest to, żeby to zakończyć, czy może prawie wszystkich, bo myślę, że najbardziej "karmi się tym" - mówiąc tak kolokwialnie - opozycja. Ale intencją wszystkich pozostałych stron - łącznie z Trybunałem - jest, żeby znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia takiego rozwiązania - podkreślił Morawiecki.

d3uhskp

Pytany przez dziennikarzy, czy z rozmowy z Timmermansem wynika, czy w środę Komisja Europejska opublikuje opinię na temat Polski, Morawiecki odpowiedział: - O szczegóły proszę pytać pana Timmermansa; natomiast generalnie, co środa jest spotkanie komisarzy, więc co środę jest dyskusja na ten temat.

- Warto podkreślić i pan Timmermans też podkreślał, że jesteśmy w trakcie konstruktywnego dialogu, który się cały czas teraz toczy - dodał.

- Te rozmowy po trochu posuwają wcale nie w takim wolnym tempie, w przyzwoitym tempie do wypracowania jakiegoś kompromisu - mówił.

- Przesłanie wiceprzewodniczącego było pozytywne, zgadza się on z tym, że ten dialog jest prowadzony. Dialog jest prowadzony właściwie bardzo konstruktywnie i bardzo intensywnie. Co tydzień w środę odbywa się zwykłe posiedzenie wszystkich komisarzy to się nazywa kolegium. Podczas tych spotkań Timmermans jest pytany o to m.in., jaka jest sytuacja w Polsce, więc zawsze tam, co tydzień coś musi powiedzieć - zaznaczył Morawiecki.

d3uhskp

Timmermans we wtorek w Warszawie rozmawiał na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego z premier Beatą Szydło. Po spotkaniu Szydło oświadczyła, że rząd zaproponował rozwiązania, które mogą zażegnać spór wokół TK. Timmermans z kolei zadeklarował wsparcie Komisji w wypracowaniu rozwiązania kryzysu.

W środę Timmermans oświadczył, że Komisja czeka na postęp ws. rozwiązania sporu wokół TK. Jeśli dialog przyniesie rezultaty, KE nie będzie przyjmować opinii nt. praworządności w Polsce. W przyszły wtorek ma dojść do rozmowy telefonicznej Timmermansa z Szydło i to od niej zależeć będą ewentualne decyzje KE.

d3uhskp

Podziel się opinią

Share

d3uhskp

d3uhskp
Więcej tematów