Matematyka obowiązkowa na maturze
Wiceminister edukacji i nauki Jarosław
Zieliński zapowiedział, że od roku szkolnego 2008/09 wprowadzona
zostanie obowiązkowa matura z matematyki. MEiN chce także, aby
nauczyciele otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie
ustnych egzaminów maturalnych.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie władze MEiN zapowiedziały zmiany w zasadach i przeprowadzaniu egzaminów maturalnych. Minister Zieliński ogłosił, że za 3 lata wszyscy maturzyści będą musieli zdać maturę z matematyki. Ogłaszamy te plany z takim wyprzedzeniem, aby nie zmieniać wymagań maturalnych dla uczniów, którzy już uczą się w szkołach kończących się maturą- podkreślił.
Wiceminister Stanisław Sławiński zapewnił, że rozpoczęto już prace nad nową podstawą programową z matematyki. Zostanie ona ogłoszona przed początkiem roku szkolnego 2006/2007.
Ministerstwo zamierza już podczas najbliższych matur w maju 2006 zapłacić nauczycielom za egzaminy. Będziemy płacić nauczycielom za egzaminowanie uczniów podczas ustnych matur - zapowiedział Zieliński, zastrzegając, że konkretne stawki nie zostały jeszcze ustalone.
Jak wyjaśnił minister, w ten sposób MEiN zareagował na żądania nauczycielskich związków zawodowych oraz pierwsze procesy sądowe, w których nauczyciele domagali się zapłaty za pracę na maturach. Chcemy zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości - powiedział.
Minister zapowiedział, że część ustna matury będzie w przyszłości całkowicie nadzorowana i organizowana przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE). Dotychczas odpowiadały za to szkoły.
Już w tym roku OKE będą powoływały swoich przewodniczących komisji egzaminacyjnych oraz egzaminatorów spoza szkoły. Dyrektorzy szkół będą nadal jeszcze odpowiedzialni za ustalenie harmonogramu egzaminów- wyjaśnił Zieliński.
Ministerstwo rozważa także możliwość oddawania prac maturalnych, po upływie przewidzianego przepisami czasu, uczniom na wieczną pamiątkę - zapowiedział Zieliński. Obecnie prace są po określonym czasie niszczone.
Podczas najbliższych matur, w maju 2006 r., wszystkie tzw. pytania otwarte (nietestowe) mają być sprawdzane przez dwóch egzaminatorów - zapowiedział minister Zieliński i zapewnił, że MEiN "będzie na to stać". Dotychczas taka procedura nie była stosowana dla wszystkich przedmiotów.
W następnym roku szkolnym 2006/07 MEiN chce "rozłożyć w czasie" ustne egzaminy maturalne z języka polskiego. Mają one formę prezentacji przygotowywanej przez ucznia. Można je zacząć już po feriach zimowych i przeprowadzić do końca kwietnia - uważa Zieliński. Uczniowie, którzy będą zdawać maturę wiosną 2007 r., musieliby jednak wybrać i zgłosić tematy swoich prezentacji do końca roku poprzedzającego maturę - czyli do czerwca 2006 roku.
W dłuższej perspektywie władze MEiN zastanawiają się nad całkowitą zmianą formuły tego egzaminu. Prezentacje, a zwłaszcza kwestia samodzielności ucznia podczas jej przygotowywania, budzą wiele wątpliwości i będą przedmiotem dyskusji w resorcie - zapowiedział Zieliński.
Minister zadeklarował, że będzie dążył do znacznego obniżenia cen podręczników szkolnych. W przyszłości cena podręcznika będzie jednym z kryteriów dopuszczenia do użytku w szkołach. Podobnie jego waga, gdyż podręczniki - szczególnie dla młodszych uczniów - powinny być lżejsze- zaznaczył minister Zieliński.