Masowe wiece z okazji Światowego Dnia Walki AIDS
W Indiach - drugim po RPA kraju świata, gdzie najwięcej jest ludzi zakażonych HIV lub chorych na AIDS - w Światowym Dniu Walki AIDS, w wielu miastach odbywały się masowe wiece.
Według oficjalnych szacunków, liczba nosicieli wirusa HIV w Indiach przekracza obecnie 5,13 milionów ludzi. Najwięcej przypadków notuje się na północnym wschodzie kraju.
W tym roku na publicznych wiecach wśród tysięcy nosicieli wirusa i chorych, lekarzy i działaczy społecznych, po raz pierwszy licznie pojawiły się kobiety. W mieście Golaghat w stanie Asam w marszu z okazji Dnia AIDS wzięło udział ponad 70 kobiet, w tym znana w całych Indiach działaczka 28-letnia Jahnabi Goswami.
Goswami w 2003 r. jako pierwsza kobieta w Indiach publicznie przyznała, że jest nosicielką wirusa. Została zarażona przez chorego męża, który później zmarł na AIDS. Młoda kobieta stała się działaczką społeczną, niestrudzenie walczącą o upowszechnianie wiedzy o AIDS, przede wszystkim wśród kobiet indyjskich. W czwartek była też jedną z uczestniczek konferencji w Gauhati - największym mieście stanu Asam - na której spotkało się kilka tysięcy działaczy społecznych, naukowców i zarażonych wirusem.
Ani działania rządu, ani też organizacji pozarządowych nie będą w stanie powstrzymać marszu AIDS. By zahamować wzrost liczby zarażonych, w Indiach potrzeba wielkiej rewolucji - powiedział jeden z uczestników konferencji, lekarz Syed Iftikhar Ahmed.
Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest 1 grudnia. Obchody zainicjowała w 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według szacunków ONZ, pod koniec 2004 roku na świecie żyło ok. 40 mln osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS.