Trwa ładowanie...
02-08-2015 01:15

Masowe demonstracje po ataku nożownika na uczestników parady Gay Pride

Tysiące Izraelczyków wzięło udział w demonstracjach protestacyjnych po tym jak w ub. czwartek skrajnie ortodoksyjny Żyd zranił w Jerozolimie nożem 6 uczestnków parady Gay Pride. Jedna z ofiar ataku pozostaje w stanie krytycznym w szpitalu.

Masowe demonstracje po ataku nożownika na uczestników parady Gay PrideŹródło: PAP/EPA, fot: ABIR SULTAN
d3cu0j4
d3cu0j4

Demonstracje odbyły się w Jerozolimie i Tel Awiwie, w wielu mniejszych miastach protestowano na wiecach. Mówcy wskazywali na poważne konsekwencje dla izraelskiego społeczeństwa jeśli władze nie podejmą bardziej zdecydowanych kroków przeciwko homofobii.

Premier Benjamin Netanjahu, w nagranym wcześniej przemówieniu do demonstrantów, określił atak jako wymierzony przeciwko "wszystkim naszym dzieciom i duchowi narodu" oraz zapewnił, że "będzie przewodził walce z nienawiścią i homofobią".

Były prezydent Izraela Szimon Peres wskazał na narastającą w Izraelu atmosferę nienawiści przeciwko mniejszościom, w tym seksualnym. Peres powiedział na wiecu w Tel Awiwie, że "dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że dochodzi do podobnych ataków, jeśli "niektórzy nazywają paradę gejów "paradą zwierząt".

W czwartkowej paradzie w Jerozolimie wzięło udział ok. 5 tys. osób. Uzbrojony w nóż napastnik nagle zaatakował grupę uczestników raniąc 6 osób, w tym 16-letnią dziewczynę, którą w stanie krytycznym przewieziono do szpitala.

Według policji, napastnik niedawno wyszedł z więzienia po odbyciu kary 10 lat pozbawienia wolności za atak, jakiego dopuścił się przeciwko uczestnikom podobnej parady.

d3cu0j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cu0j4
Więcej tematów