Mason zostanie?
Wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski
unieważnił uchwałę Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który 25
października odwołał ze składu Rady Muzeum Zespołu Pałacowo-
Parkowego w Dobrzycy prof. Tadeusza Cegielskiego. Radni zarzucili
Cegielskiemu, że jest namiestnikiem loży masońskiej na Poznań i
jako osoba zaangażowana w niejawną organizację nie może pracować w
publicznej instytucji.
Zgodnie z ustawą o samorządzie, nadzór nad uchwałami sejmiku sprawuje wojewoda i może sprawdzać, czy zostały one podjęte zgodnie z procedurami i bez naruszenia prawa.
Wojewoda uznał, że uchwała radnych sejmiku jest niezgodna z konstytucją m.in. dlatego, że loża masońska - do działalności w której prof. Cegielski publicznie się przyznał - funkcjonuje zgodnie z polskim prawem i jest zarejestrowana w sądzie jako stowarzyszenie.
Wnioskodawcy uchwały - radni LPR - napisali w jej uzasadnieniu, że poznański oddział Wielkiej Loży Narodowej - Świątyni Jedności Hymnu, której Cegielski jest namiestnikiem - jest organizacją działającą niezgodnie z 13 art. konstytucji, który zakazuje działalności organizacji komunistycznych, faszystowskich oraz organizacji o charakterze niejawnym i utajnionym członkostwie.
"Naruszenie art. 13 konstytucji RP przez partię polityczną lub inną organizację musi zostać udowodnione w drodze postępowania sądowego i tylko prawomocny wyrok delegalizujący konkretną organizację może stanowić podstawę do podejmowania konkretnych działań w stosunku do jej członków" - napisał w uzasadnieniu swojej decyzji wojewoda.
Wojewoda wielkopolski uznał też, że uchwała wielkopolskich radnych narusza 32 art. konstytucji, gwarantujący wszystkim równość wobec prawa i nie dyskryminowanie z powodów politycznych, społecznych i gospodarczych.
Jak poinformował radny LPR Przemysław Piasta, jego ugrupowanie chce zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Zgodnie z przepisami, żeby sąd administracyjny zajął się sprawą, uchwałę w tej sprawie musi podjąć organ, który unieważnioną uchwałę podjął. W tym przypadku jest to Sejmik Województwa Wielkopolskiego.
Loża masońska, której dotyczy spór, jest zarejestrowana od 1993 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie w Rejestrze Organizacji i Stowarzyszeń pod numerem 2015. Informacje na jej temat są również dostępne w Internecie.
Jak poinformowała dyrektor gabinetu wojewody wielkopolskiego, Grażyna Cudak, decyzja wojewody oznacza, że prof. Cegielski może zasiadać w radzie muzeum.