Marta Patena stawia na ekologię, bezpieczeństwo i tradycję
Platforma Obywatelska w końcu ujawniła swój program wyborczy w Krakowie. Marta Patena, która z ramienia partii stara się o fotel prezydenta miasta startuje pod hasłem „Lepsze życie krakowian”.
Marta Patena bardzo długo nie ujawniała swoich planów, powtarzała wciąż tylko, że nie chce prowadzić negatywnej kampanii. Nareszcie jednak możemy poznać efekt jej ustaleń z zarządzającymi małopolskimi strukturami Platformy Obywatelskiej.
Kandydatka PO ogłosiła główne punkty swojego programu wyborczego: poprawa stanu komunikacji miejskiej, więcej miejsc pracy, dbałość o ekologię, bezpieczeństwo i tradycję.
- Przykłady kilku miast w Polsce dobrze zarządzanych przez kobiety pokazują, że warto powierzyć obowiązki prezydenta nowej osobie - przekonywała podczas konferencji Patena. Kandydatka wierzy, że w realizacji pomysłów pomoże jej dwunastoletnie doświadczenie pracy w radzie miasta. Niemałe znaczenie ma także poparcie znanych nie tylko na scenie lokalnej polityków. W komitecie honorowym znalazła się m.in. europosłanka Róża Thun, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, posłowie i senatorowie Platformy oraz były prezydent Krakowa Józef Lassota.
Patena stawia na postulaty, które dotyczą bezpośrednio mieszkańców miasta. Jednym z zaprezentowanych przez nią pomysłów jest zapewnienie 3-, 4- i 5-latkom miejsc w samorządowych przedszkolach „po złotówce za godzinę”. Kolejnym punktem jest bezpieczeństwo krakowiaków: w swoim programie Patena zawarła rozbudowę miejskiego monitoringu, lepsze oświetlenie miasta oraz zwiększenie ilości patroli policyjnych na ulicach Krakowa.
Kandydatka PO chce także zadbać o poprawę komunikacji miejskiej. W jej planach bilety będą tańsze, na drogach pojawi się więcej bus-pasów i parkingów Park&Ride oraz nowe linie tramwajowe i autobusowe. Patena obiecuje również nowe ścieżki rowerowe.
Podczas konferencji Patena mówiła także o potrzebie zwiększenia budżetu obywatelskiego oraz o konieczności doprowadzenia do realizacji projektów, które znalazły się w kontrakcie terytorialnym dla Małopolski – przede wszystkim chodzi o nowy budynek Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu oraz budowę szybkiej kolei aglomeracyjnej i drogi S7 do granic z województwem świętokrzyskim.