Trwa ładowanie...
d1au05g

Marta Kaczyńska o aborcji i in vitro

• Córka Lecha i Marii Kaczyńskich zabrała głos w sprawie projektów ustaw o aborcji i in vitro
• W felietonie w tygodniku "wSieci" nazwała zakaz aborcji "okrutnym rozwiązaniem"
• Ograniczenie możliwości wykonywania zabiegów in vitro określiła jako "przejaw hipokryzji"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marta Kaczyńska o aborcji i in vitro
(PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d1au05g

Marta Kaczyńska w felietonie w najnowszym numerze tygodnika "wSieci" skomentowała rozpoczęcie przez Sejm prac nad dwoma projektami ustaw: o całkowitym zakazie aborcji oraz o procedurze in vitro.

"Znaczna część mediów twierdzi, że nastąpiło to z woli kierownictwa PiS" - pisze Kaczyńska w felietonie. "Informacje te nie mają związku z rzeczywistością" - stwierdza i tłumaczy, że projekty, którymi zajął się Sejm "pochodzą z ugrupowania Kukiz'15", a także od organizacji pozarządowych".

Kaczyńska krytycznie odnosi się do pomysłu ograniczenia procedury in vitro do pozaustrojowego zapłodnienia tylko jednej komórki jajowej i zakazu mrożenia zarodków. "Ograniczenie możliwości dokonywania zabiegów in vitro uznać należy za przejaw swego rodzaju hipokryzji" - pisze w felietonie. Jej zdaniem trzeba podjąć się próby przekonywania Polek do nieodkładania decyzji o macierzyństwie i dbania o swoją kondycję, ale "nie można mieć złudzeń, że w obliczu ogólnoświatowych tendencji (...) starzejące się społeczeństwo nie może rezygnować ze wspomnianych rozwiązań medycznych".

d1au05g

- Wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży to rozwiązanie iluzoryczne, skazujące wiele kobiet na aborcyjne podziemie, a także nierzadko sprowadzające bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia, co w przypadku matek mających już dzieci należy uznać za rozwiązanie zwyczajnie okrutne wobec rodzin - pisze o projekcie zakazującym aborcji Marta Kaczyńska.

Przypomina, że 80 proc. Polaków jest za tym, by aborcja była dopuszczalna, gdy ciąża zagraża życiu kobiety, 75 proc. jeśli zagraża jej zdrowiu. - Kobiety powinny mieć zagwarantowaną możliwość podjęcia świadomej decyzji przy wsparciu odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego, a także duchownych - uważa Kaczyńska.

W piątek Sejm podjął decyzję o skierowaniu do dalszych prac projektów dotyczących zakazu aborcji i propozycji zmian w ustawie o in vitro. Obywatelskim projektem przewidującym całkowity zakaz aborcji zajmie się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W głosowaniu odrzucono projekt komitetu "Ratujmy kobiety" legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży.

Skierowany do komisji sejmowej projekt ustawy o in vitro przewiduje, że nie można dokonać zapłodnienia więcej niż jednej żeńskiej komórki rozrodczej. Od zapłodnienia pozaustrojowego do umieszczenia komórki rozrodczej w ciele kobiety nie może minąć więcej niż 72 godziny.

d1au05g

Podziel się opinią

Share

d1au05g

d1au05g
Więcej tematów