Trwa ładowanie...

Marszałek województwa dolnośląskiego wejdzie do rady nadzorczej miejskiej spółki

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski (Platforma Obywatelska) wejdzie do rady nadzorczej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, którego głównym udziałowcem jest Gmina Wrocław. - To kolejny krok we współpracy miasta z województwem - powiedział PAP prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.
Share
Marszałek województwa dolnośląskiego wejdzie do rady nadzorczej miejskiej spółki
Źródło: Facebook, Fot: Oficjalny profil Cezarego Przybylskiego
d1cte0p

Prezydent Wrocławia chce również, aby przedstawiciel urzędu marszałkowskiego wszedł do rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To stanowisko miałby objąć członek zarządu województwa, Jerzy Michalak, związany ze środowiskiem Rafała Dutkiewicza.

Dutkiewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że wprowadzenie przedstawicieli zarządu województwa do miejskich spółek pozwoli na ścisłą współpracę pomiędzy województwem i miastem w rozwijaniu dwóch obszarów: badań i rozwoju oraz transportu zbiorowego.

- Przed nami rozwiązania strategiczne dotyczące podziału pieniędzy europejskich. W obecnym rozdaniu Unia Europejska kładzie nacisk na projekty związane z innowacjami i transportem publicznym. Należy przy tym pamiętać, że duża część pieniędzy unijnych jest dystrybuowana przez urzędy marszałkowskie - powiedział Dutkiewicz.

d1cte0p

Prezydent zaznaczył przy tym, że miasto nie chce w ten sposób "wyciągnąć pieniędzy kosztem innych obszarów i środowisk w województwie". - Chodzi jedynie o usprawnienie procedur dotyczących pieniędzy, które i tak trafią do Wrocławia - mówił.

Dodał, że w przypadku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ chodzi o integrację miejskich i wojewódzkich projektów innowacyjnych. - One tak czy inaczej będą związane z Wrocławiem, ponieważ tu znajduje się centrum akademickie - powiedział prezydent stolicy Dolnego Śląska.

Z kolei umieszczenie przedstawiciela zarządu województwa w MPK ułatwi - zdaniem Dutkiewicza - powiązania pomiędzy rozwojem kolei aglomeracyjnej, co jest zadaniem województwa, a rozwojem sieci komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

Przed wyborami samorządowymi Dutkiewicz związał się koalicją z Platformą Obywatelską. Oba środowiska wystawiły wspólne listy do sejmiku województwa dolnośląskiego i Rady Miasta Wrocławia. Województwem rządzi koalicja PO-PSL.

d1cte0p

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powołano w 2007 r. Tworzą go wrocławskie uczelnie wyższe i samorząd miasta. Obecnie w spółce 87 proc. udziałów ma gmina Wrocław, a pozostałe należą do Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Spółka ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1cte0p

Podziel się opinią

Share
d1cte0p
d1cte0p
Więcej tematów