PolskaMarszałek poprosi o ekspertyzę w sprawie Kotlinowskiego

Marszałek poprosi o ekspertyzę w sprawie Kotlinowskiego

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapowiedział,
że jeszcze w czwartek poprosi o ekspertyzę prawną dotyczącą
oświadczenia kandydującego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego
wicemarszałka Marka Kotlinowskiego w sprawie zarzutów medialnych
pod jego adresem.

Otrzymałem od (wice) marszałka Kotlinowskiego oświadczenie w sprawie informacji prasowych na jego temat. Poproszę o własną opinię prawną do tego oświadczenia i będę mógł oceniać, czy jest ono wystarczające - powiedział Jurek na konferencji prasowej w Sejmie

Według "Faktów" TVN i "Gazety Wyborczej", wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski (LPR), "miał powiązania z Ryszardem Warykiewiczem, biznesmenem do dziś poszukiwanym przez swoich wspólników za gigantyczne długi". Jak podały "Fakty", Kotlinowski w 1999 r. za ponad 700 tys. zł miał wykupić dług Warykiewicza.

Jak podano, Warykiewicz, który był zadłużony na prawie 800 tys. zł, w 1999 r. został zmuszony do oddania należącej do niego kamienicy w Krakowie osobom, od których wcześniej pożyczał pieniądze. Na kamienicy ciążyła hipoteka bankowa.

W wydanym w środę oświadczeniu Kotlinowski podkreślił, że "cechą zawodu adwokata jest kontakt z ludźmi, którzy potrzebują pomocy prawnej". Zwrócił uwagę, że w jego sprawie "nie toczyło się i nie toczy postępowanie, które zarzucałoby mu naruszenie prawa". Dodał, że zarzuty mediów dotyczą spraw objętych tajemnicą adwokacką, o których może mówić wyłącznie po uzyskaniu zgody klienta i zapoznaniu się z aktami sprawy. Materiał w "GW" Kotlinowski ocenił jako "jednostronny".

Zaplanowany na czwartek wybór trzech nowych sędziów TK został przesunięty na piątek. Jurek wyjaśnił na konferencji prasowej, że na Konwencie Seniorów był głos klubu PiS "o potrzebie przygotowania się do głosowania, o potrzebie uzupełnienia informacji". Podkreślił, że musi to wiązać się z wyjaśnieniami, których muszą udzielić kandydaci, po to - jak dodał - żeby Sejm decydował "w pełnej wiedzy".

Marszałek Sejmu zaznaczył, że nie mam wiedzy w sprawie zasad pracy adwokata i "czy adwokat może dysponować w takim zakresie cudzymi pieniędzmi". Nie potrafię się do tego odnieść, ale chcę mieć tę opinię jeszcze dziś - dodał. Rozmawiałem wczoraj z marszałkiem Kotlinowskim, mam jego oświadczenie i wyrobię sobie w tej sprawie zdanie - zaznaczył Jurek.

Wyraził jednocześnie nadzieję, ze wybór sędziów TK odbędzie się w piątek i, że "nie będzie żadnych przeszkód ani żadnych niejasności, żeby zająć wyraźne stanowisko w stosunku do przedstawionych kandydatur". Przypomniał też, że w grudniu Sejm wybierze kolejnych trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceszef LPR Wojciech Wierzejski, pytany o kandydaturę Kotlinowskiego, powiedział, że będzie ona w piątek głosowana. (Jest świetnym kandydatem do TK. Jest to osoba, przeciwko której nie ma żadnych poważnych zarzutów, która nigdy nie naruszyła prawa, wobec której robiona jest teraz czarna propaganda - ocenił Wierzejski.

Samoobrona, która wcześniej deklarowała poparcie dla Kotlinowskiego, teraz też oczekuje od wicemarszałka pisemnych wyjaśnień.

Jeśli będzie w formie pisemnej wyjaśnienie z jego podpisem, to będzie to dla nas duże ułatwienie w podjęciu decyzji - powiedział dziennikarzom w Sejmie wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipiek.

Według prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jeśliby zarzuty wobec Kotlinowskiego zostały postawione w sensie formalnym, to nie powinien on być kandydatem do TK. Zastrzegł jednak, że nic nie wie o postawieniu Kotlinowskiemu takich formalnych zarzutów.

Zbyt dobrze znam rzeczywistość naszą medialną ostatnich lat, sam słyszałem wobec siebie zarzuty, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością, więc w tej sprawie wypowiadać się nie będę- powiedział prezydent we Wrocławiu.

Poza Kotlinowskim o zwalniające się niebawem stanowiska ubiegają się: Stanisław Biernat, Zbigniew Cieślak, Maria Gintowt-Jankowicz, Wojciech Hermeliński, Irena Lipowicz, Bogusław Moraczewski i Andrzej Rzepliński.

5 listopada kończy się kadencja trzech spośród 15 sędziów TK: Marka Safjana (prezesa Trybunału), Teresy Dębowskiej-Romanowskiej i Mariana Zdyba.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)