Trwa ładowanie...
d2vh4y4
11-12-2007 12:10

Marszałek Komorowski spotkał się z Rodzinami Katyńskimi

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski
spotkał się z Rodzinami Katyńskimi w związku z uchwałą
Sejmu o ustanowieniu 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni
Katyńskiej.

d2vh4y4
d2vh4y4

W tym dniu - zdaniem Komorowskiego - cała Polska powinna "dbać o pamięć, o jej ugruntowanie i przeżycie".

Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na mocy uchwały z 14 listopada br. "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - czytamy w dokumencie.

Według Komorowskiego, ta uchwała to zwieńczenie procesu walki o prawdę o zbrodni katyńskiej. Jej przyjęcie zamyka pewien etap, odkłamuje kilkudziesięcioletnie kłamstwo i przywraca pamięć o tamtych wydarzeniach. Nie oznacza jednak końca walki o ogłoszenie pełnej prawdy o Katyniu- zaznaczył marszałek Sejmu.

Jak podkreślił Komorowski - 13 kwietnia powinien stać się "okazją w skali całego kraju i różnych instytucji, regionów i miast", by "wspólnym wysiłkiem dbać o pamięć, o jej ugruntowanie i przeżycie". Chciałbym państwa zaprosić do wspólnej rozmowy na ten temat- zwrócił się do Rodzin Katyńskich.

d2vh4y4

Odniósł się on też do "faktu awansu wszystkich ofiar katyńskich". Powinna być przeprowadzona rozmowa w kręgu Rodzin Katyńskich nad tym, co zrobić z cmentarzami, jak decyzję państwa polskiego przenieść na cmentarze - mówił Komorowski. Namawiam, by na tych cmentarzach znalazły się tablice, które by mówiły o tym ważnym wydarzeniu jakim było awansowanie wszystkich ofiar katyńskich- powiedział marszałek.

Komorowski uroczyście wręczył uchwałę Sejmu o ustanowieniu 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezesom terenowych Stowarzyszeń Rodzin Katyńskich, reprezentantom Rodziny Policyjnej oraz m.in. reżyserowi Andrzejowi Wajdzie, którego ojciec zginął w Katyniu.

Na zakończenie uroczystości Daniel Olbrychski przedstawił fragmenty wierszy poświęconych pamięci polskich żołnierzy, a Maja Komorowska odczytała fragmenty notatek porucznika rezerwy Dobiesława Jakubowicza, więźnia obozu w Kozielsku, odnalezione w Katyniu.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów i funkcjonariuszy służby więziennej.

d2vh4y4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vh4y4
Więcej tematów