PolskaMarsz Żywych odbędzie się 5 maja

Marsz Żywych odbędzie się 5 maja

Około 18 tysięcy młodych Żydów i Polaków weźmie udział w tegorocznym, największym z dotychczasowych, 14. Marszu Żywych w Oświęcimiu. Marsz odbędzie się 5 maja - poinformowano w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu, które koordynuje przygotowania.

02.02.2005 | aktual.: 02.02.2005 15:50

Obok młodzieży w Marszu uczestniczyć będą ministrowie edukacji państw Unii Europejskiej, którzy 4 maja spotkają się w Krakowie. Prawdopodobnie wezmą w nim udział także prezydenci: Izraela Mosze Kacaw oraz Polski Aleksander Kwaśniewski.

W 14. Marszu Żywych znacznie liczniejsza niż dotychczas będzie grupa Polaków - około 2,5 tysiąca. W poprzednich edycjach uczestniczyło ich około 600. Uczestnicy będą wiernymi różnych wyznań.

Uczestnicy Marszu w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha- Shoah), który w tym roku przypada 5 maja, przejdą tak zwaną Drogą Śmierci z byłego KL Auschwitz do Birkenau, by uczcić pamięć ofiar holokaustu. Barbara Sochal z MENiS powiedziała, że Marsz będzie miał też bardzo mocne przesłanie pokojowe.

Przemarsz z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego obozu Birkenau poprzedzą uroczystości w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta oraz na krakowskim Kazimierzu.

Marsze Żywych od 1988 roku organizuje izraelskie ministerstwo edukacji we współpracy z organizacją "March of the Living". Odbywają się tradycyjnie w Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Shoah). W pierwszym Marszu wzięło udział około 1,5 tysięcy Żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się każdego roku.

Największy dotychczas Marsz - z udziałem ponad 6 tysięcy Żydów - odbył się w 1998 roku. Poprowadzili go premierzy Polski - Jerzy Buzek i Izraela - Benjamin Netanjahu. Dwukrotnie - w 2000 i 2003 roku w Marszu uczestniczył prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pięć lat temu w Marszu szedł ówczesny prezydent Izraela - Ezer Weizman, a dwa lata temu prezydent Mosze Kacaw.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do byłego obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)