Marsz przeciwko przemocy seksualnej w Warszawie
"Jeśli kiedykolwiek bałaś się wracać sama do domu, jeśli musiałaś uciekać z własnego podwórka, jeśli nie czujesz się bezpiecznie po zmroku - przyjdź na marsz 'Odzyskać Noc!'" - w taki sposób organizatorzy zachęcali do wzięcia udziału w pochodzie, który w piątek wieczorem przeszedł ulicami Warszawy.
10.12.2004 | aktual.: 10.12.2004 20:43
Marsze takie tradycyjnie przebiegają przez miejsca najbardziej niebezpieczne dla kobiet. W tym roku trasa marszu - w którym wzięło udział ok. 150 osób, nie tylko kobiet - przebiegła przez dzielnicę Praga Północ. O 18 pochód wyruszył sprzed pomnika Braterstwa Broni przy pl. Wileńskim, następnie przeszedł ulicami: Targową, Kijowską, do Dworca Wschodniego, gdzie odbył się postój, potem ulicami: Tysiąclecia, Kawęczyńską, Ząbkowską i z powrotem na pl. Wileński.
Jak powiedziała jedna z organizatorek Alina Synakiewicz, marsz zorganizowano, by walczyć ze stereotypem, że "kobieta nie Chcemy pokazać kobietom, że mają prawo walczyć o swoją przestrzeń, że powinny móc wychodzić z domu, kiedy i dokąd chcą, także ubrane, jak chcą - podkreśliła Synakiewicz.
Dodała, że uczestnicy marszu wypowiadają też walkę stereotypowi: że kobiety najczęściej padają ofiarą przestępstw seksualnych na ulicach. Tymczasem wiadomo, że sprawcami gwałtów na kobietach są przeważnie najbliżsi - mężowie, bracia, przyjaciele - mówiła Synakiewicz.
Manifestację zorganizowała nieformalna grupa "Odzyskać noc", do której wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i prywatne osoby. By "rozświetlić ulice po zmroku" uczestnicy marszu nieśli zapalone pochodnie, świeczki, "zimne ognie".
Idea tego rodzaju protestów została zapoczątkowana w latach 70. Pierwsza demonstracja odbyła się w Niemczech w 1973 roku, jako odpowiedź na serie przestępstw na tle seksualnym. Obecnie marsze organizowane są w wielu krajach świata: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Łacińskiej, Indiach, Europie.
W Polsce pierwsza manifestacja "Odzyskać Noc" została zorganizowana w 1998 roku w Warszawie przez grupę Emancypunx.
Marsz przeciwko przemocy seksualnej kończy kampanię "16 przeciwko przemocy wobec kobiet". 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet to międzynarodowa kampania organizowana od ponad 10 lat przez Woman's Global Leadership Institute, między 25 listopada - Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet - a 10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Termin jest symbolicznym podkreśleniem związku między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka.
W ramach tej kampanii w wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Tarnowie, prowadzono akcje informacyjne na temat praw kobiet, problemu przemocy i konieczności przeciwdziałania jej, organizowano treningi WenDo (samoobrony dla kobiet), pokazy filmów, prelekcje, spotkania m.in. z pracownikami ośrodków interwencji kryzysowej oraz happeningi.