Trwa ładowanie...
13-03-2005 15:30

Marsz Pamięci w 62. rocznicę likwidacji getta w Krakowie

Kilkaset osób przeszło w Krakowie w Marszu Pamięci dla uczczenia 62. rocznicy likwidacji krakowskiego getta. Z roku na rok w Marszu Pamięci bierze udział coraz więcej ludzi.

Marsz Pamięci w 62. rocznicę likwidacji getta w KrakowieŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
dfdraq2
dfdraq2

Spod Muzeum "Apteka pod Orłem" na Placu Bohaterów Getta uczestnicy marszu przeszli czterokilometrową trasą na teren byłego obozu w Płaszowie. Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Żydów odbyła się uroczystość ku czci ofiar. Po drodze zatrzymali się przy zachowanym fragmencie murów getta przy ul. Lwowskiej na krakowskim Podgórzu, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Aptekę Pod Orłem, znajdującą się na terenie krakowskiego getta, podczas okupacji prowadził Tadeusz Pankiewicz - jedyny Polak mieszkający w getcie od początku do końca jego istnienia. Pankiewicz dostarczał Żydom żywność, leki oraz pomagał w ucieczce poza mury. Opisał to w książce "Apteka w krakowskim Getcie".

Niemcy utworzyli krakowskie getto w 1941 roku. Mieszkało tam około 17 tys. osób. Podczas likwidacji getta w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku na ulicach zginęło ok. tysiąca osób, a wszyscy mieszkańcy zdolni do pracy zostali przeniesieni do obozu zagłady w Płaszowie. Obóz ten istniał w latach 1943-45, początkowo jako obóz pracy przymusowej, potem - jako obóz koncentracyjny. Był miejscem eksterminacji Żydów i Romów, okresowo przebywali tam także Polacy i przedstawiciele innych narodowości. Martyrologia więźniów Płaszowa była tematem filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

W 1983 roku, na rogu obecnego Placu Bohaterów Getta, w ówczesnej Aptece pod Orłem utworzono izbę pamięci, zwyczajowo nazywaną Muzeum Pamięci Narodowej, a będącą formalnie placówką Domu Kultury Podgórze. Poprzednio w pomieszczeniach byłej apteki znajdował się bar.

dfdraq2

W 2001 roku z apelem o godne upamiętnienie krakowskiego getta i Apteki pod Orłem wystąpił ówczesny przewodniczący małopolskiego Sejmiku Bogusław Sonik. Z prośbą o poparcie tej inicjatywy zwrócił się do Romana Polańskiego, który, jako kilkuletni chłopiec, zdołał uciec podczas likwidacji getta. We wrześniu 2002 roku Roman Polański przeznaczył nagrodę pieniężną (100 tys. zł), otrzymaną od Fundacji Kultury Polskiej na rzecz zorganizowania w Aptece pod Orłem muzeum.

W maju 2003 roku placówka stała się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na początku 2004 roku 40 tys. dolarów na aptekę, na prośbę Romana Polańskiego, przekazał Steven Spielberg. Dzięki m.in. tym środkom w lecie 2004 roku w Aptece pod Orłem otwarto nowoczesną ekspozycję.

Organizatorami obchodów 62. rocznicy likwidacji getta krakowskiego są m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie, Fundacja Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej. Honorowy Patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Rocznicy towarzyszą wystawy i koncerty.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj