Trwa ładowanie...

Marsz Niepodległości w Warszawie: policja poszukuje osób, które używały rac. Kpiny w sieci

Zdjęcia z Marszu Niepodległości w Warszawie oprócz morza biało-czerwonych flag, powiewających nad głowami uczestników, pokazują także tysiące odpalonych rac i petard. Tych, którzy szli z nimi w pochodzie poszukuje teraz stołeczna policja.

Marsz Niepodległości w Warszawie: policja poszukuje osób, które używały rac. Kpiny w sieciŹródło: East News, fot: Jacek Domiński/Reporter
dfmhyl5
dfmhyl5

"Kto bierze udział w zgromadzeniu, posiadając przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia, podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny" - brzmi art. 52 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Trzeba dodać, że to jest to w praktyce martwy przepis, bo w przypadku takich zgromadzeń jak niedzielny Marsz Niepodległości, nikt się nim nie przejmuje.

W niedzielę funkcjonariusze nie reagowali, choć race i petrady odpalano na ich oczach. W poniedziałek śródmiejska policja, jak co roku, opublikowała zdjęcia osób, które odpalone race trzymały w dłoni, prosząc o pomoc w ich identyfikacji. A w sieci aż huczy od kpin.

Internauci masowo udostępniają zdjęcie korespondenta TVP w Berlinie, Cezarego Gmyza, które sam zamieścił na swoim profilu na Twitterze.

Upowszechniają także wpis zamieszczony przez korespondenta "The Guardian" w Polsce, Christiana Daviesa, niezmiernie zdziwionego faktem, że zapalone race trzymają strażacy i ratownicy medyczni.

Co ciekawe, czterej mężczyźni, widoczni na zdjęciu opublikowanym przez Daviesa, znaleźli się wśród poszukiwanych przez śródmiejską policję. Jeden z internatów zauważył, że policja nie powinna mieć problemów z identyfikacją co najmniej jednego z nich. Na zdjęciu widoczna jest bowiem plakietka z nazwiskiem strażaka.

dfmhyl5

Bohater innego z 13 zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej policji jest bohaterem agencyjnego zdjęcia. Porównaliśmy je: policjanci wykadrowali z niego twarz mężczyzny. Dodajmy, że jakość zdjęcia agencyjnego jest o wiele lepsza od tej, z jaką mamy do czynienia przy fotografii na stronie policji.

Komentatorzy zastanawiają się, czy nie należy wykreślić z kodeksu przepisu, zakazującego używania rac podczas zgromadzeń.

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj