Trwa ładowanie...

Mariusz Błaszczak o sprawie policjantów z Zabrza. "Nie ma przyzwolenia na nadużycia"

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak pytany o sprawę policjantów z Zabrza stwierdził, że liczy na jej wyjaśnienie. Po tym, jak gliwicka prokuratura zarzuciła dwojgu funkcjonariuszom m.in. przekroczenie uprawnień, próbowali oni popełnić samobójstwo.
Share
Mariusz Błaszczak liczy na wyjaśnienie sprawy policjantów
Mariusz Błaszczak liczy na wyjaśnienie sprawy policjantówŹródło: PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk
djeutjm

- Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie jeśli chodzi o policję. Służby muszą być wolne od tego rodzaju spraw. Wszystko w ręku wymiaru sprawiedliwości. Liczę, że ta sprawa zostanie rozstrzygnięta przed sądem – powiedział Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Poznaniu.

Chodzi o dwoje policjantów z Komisariatu V w Zabrzu – zastępcę komendanta tej jednostki Tamarę C.K. i jej podwładnego Łukasza Ch. Po decyzji sądu o areszcie dla podejrzanych, policjanci próbowali popełnić samobójstwo. Gliwicka prokuratura zarzuca im m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Śledztwo prokuratury wobec policjantów

- Śledztwo dotyczy nieprawidłowości, jakie zostały ujawnione w sprawach prowadzonych w Komisariacie V Policji, a zwłaszcza doprowadzenia do bezpodstawnego dwukrotnego zwolnienia sprawcy przestępstwa - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

djeutjm

Zobacz też: święto policji. Tak mundurowi świętują 98-lecie

Jak podaje prokuratura, policjantom przedstawiono zarzuty z art. 231 Kodeksu karnego, art. 271 kk, art. 224 kk i art. 239 kk. Zarzuty dotyczą przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wywieranie wpływu na czynności urzędowe organu administracji oraz utrudnianie postępowania karnego.

Oskarżeni policjanci mieli utrudniać śledztwo w sprawie pobicia, co skutkowało dwukrotnym zwolnieniem podejrzanego mężczyzny związanego ze środowiskiem pseudokibiców Górnika Zabrze. Policjanci zostali zatrzymani w sierpniu przez Biuro Spraw Wewnętrznych. Po przedstawieniu zarzutów prokuratura wystąpiła o ich aresztowanie. Sąd rejonowy nie uwzględnił tego wniosku, ale sąd okręgowy w ostatni poniedziałek jednak zdecydował o areszcie dla podejrzanych policjantów.

djeutjm

Podziel się opinią

Share
djeutjm
djeutjm
Więcej tematów