Mariola Nosek wygrała 35. konkurs na palmę w Łysych
Palma Marioli Nosek ze wsi Lipniki zwyciężyła w 35. konkursie na najpiękniejszą wielkanocną Palmę Kurpiowską, który w Niedzielę Palmową odbył się w Łysych (Mazowieckie). W tegorocznym konkursie wzięły udział 54 palmy. Wszystkie niesiono w tradycyjnej procesji ulicami Łysych.
W kategorii palm wykonanych zbiorowo, w grupie szkół podstawowych jury przyznało trzy równorzędne pierwsze nagrody uczniom szkół ze wsi: Dęby, Serafin i Zalas. W grupie szkół ponadpodstawowych wygrała palma wykonana przez uczniów Zespołu Szkół w Łysych - poinformowała członkini komisji konkursowej, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel.
Jury miało nie lada problem z wyborem palm najpiękniejszych, bo z roku na rok poziom artystyczny kurpiowskich palm jest coraz wyższy. Problem jest tym większy, że - jak tłumaczy Samsel - palmy stają się zbyt strojne, wręcz "barokowe" i przesadne w ozdobach, co jest niezgodne z tradycją palmy kurpiowskiej.
"Tradycyjna palma charakteryzuje się harmonią elementów zielonych: borowiny czy sosny wejmutki z elementami kwiatowymi z bibuły w kolorach takich jakie są na kurpiowskim pasiaku. Niektóre wystawiane w Łysych palmy są tak bogate we wzory kwiatowe, że można dostać oczopląsu. Publiczności to się podoba, ale my musimy stać na straży tradycji, bo o to chodzi w tym konkursie" - powiedziała Samsel. Tymczasem na jednej z konkursowych palm naliczono około 40 różnego rodzaju kwiatów. "Sztuka ludowa była zawsze konserwatywna" - dodała Samsel.
Wśród indywidualnych laureatów konkursu dominowały w tym roku palmiarki ze wsi Lipniki: obok Marioli Nosek, znana twórczyni Janina Krzyżewska, Janina Ruszczyk i Halina Nosek. Wśród laureatek głównych nagród znalazła się tylko jedna palmiarka z innej wsi - Teresa Kowalczyk z Plewek.
Komisja oceniająca palmy nie bierze w ocenie pod uwagę wysokości palmy. W tym roku rekordzistek w wysokości nie było. Najwyższa miała około 9 metrów. Nowością były natomiast w tym roku palmy "unijne", tylko z kwiatków granatowych i żółtych, nawiązujące do wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jedna z palm była i biało- czerwona i żółto-niebieska. To odzwierciedlenie w palmie bieżących wydarzeń - dodała Samsel.
Pierwszy konkurs na palmę kurpiowską odbył się w 1969 roku. Niedziela Palmowa na Kurpiach jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego tego regionu. Co roku konkurs na palmę i towarzyszący mu wielki jarmark sztuki ludowej przyciąga tysiące odwiedzających.