Marilyn Monroe w Kielcach
Popiersie Marilyn Monroe dłuta Tomasza Łukaszczyka stanęło w alei wybitnych twórców XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów w parku miejskim w Kielcach. To czterdziesta postać, którą upamiętniono w ten sposób.
Łukaszczyk powiedział, że zamysłem pomysłodawcy alei, prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, było, żeby Monroe wyróżniała się od pozostałych rzeźb, które wykonane są z brązu i stoją na szarych postumentach. Dlatego popiersie aktorki poddano galwanizacji - jest przez to jasne i błyszczące. Postument jest natomiast ciemny.
Według Łukaszczyka Monroe jest trudną postacią dla rzeźbiarza, bo to kobieta, a w dodatku "sprzedana" jako kanon współczesnego piękna. Jego zdaniem trudno "uciec" od tak mocno funkcjonującego w pop-kulturze kanonu.
Od pięciu lat w Kielcach władze miasta wspólnie ze świętokrzyskim oddziałem Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy organizują konkurs na popiersia wybitnych postaci XX wieku. Jego celem jest nie tylko upamiętnienie znaczących artystów, ale także zaktywizowanie środowiska kieleckich rzeźbiarzy.
W kieleckiej alei sław stoją już m.in. popiersia: Marka Chagalla, Pabla Picassa, Franza Kafki, Witkacego, Witolda Gombrowicza, Jamesa Joyce'a, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Czesława Niemena, Jimiego Hendriksa, Andy'ego Warhola, Edith Piaf, Olgi Boznańskiej, Tamary Łempickiej, Krzysztofa Kieślowskiego, Charliego Chaplina, Stanisława Lema.
Brązowe popiersia zabezpieczono specjalnym środkiem, który pozwala na jego identyfikację i sprawia, że rzeźby są nieatrakcyjne dla złodziei metalu.
Jak poinformowała Grażyna Ziental z Wydziału Gospodarki Komunalnej kieleckiego magistratu, w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta planowane są środki na wykonanie sześciu kolejnych rzeźb.