Maria Szyszkowska
Maria Szyszkowska (68 lat) - ur. 7 października 1937 roku w Warszawie. Do niedawna związana z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, dziś mówi, że do fotela prezydenckiego startuje jako kandydatka niezależna. Filozofka, prawniczka, działaczka polityczna. Kontrowersyjna, znana ze swoich poglądów antyklerylanych, chociaż w czasach PRL była silnie związana z nurtem katolickim (habilitowała się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim). Jako senator zasłynęła jako obrończyni gejów i lesbijek (opowiadała się legalizacją związków homoseksualnych i adoptowaniem dzieci przez homoseksualistów). Jest zwolenniczką pacyfizmu i wolności światopoglądowej. Przeciwstawia się wszelkim formom zniewolenia i dyskryminacji. Jest wegetarianką.
17.08.2005 | aktual.: 26.08.2005 09:00
Wykształcenie: wyższe, prawnik i filozof
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (doktorat) i Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Później pracowała jako jako adiunkt na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. Uzyskała habilitację na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach a także prowadziła wykłady w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1988 roku została profesorem nadzwyczajnym, a pieć lat później zwyczajnym. Utworzyła Zakład Filozofii Polityki w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Swoją działalność akademicką prowadziła także poza granicami kraju - przez półtora roku wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. Opublikowała kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów. Jest wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Należy m.in. do Związku Literatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Została nominowana do pokojowej nagrody Nobla.
Kariera polityczna:
Pierszy raz wystartowała w wyborach do Senatu w 1993, jednak bez sukcesu. Dopiero w 2001 roku udało jej się dostać do niższej izby parlamentu z listy wyborczej SLD-UP. Przez ponad 10 lat należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie przewodniczyła Komisji Etyki tej partii. W latach 1993-1997 była też sędzią Trybunału Stanu. Z SLD odeszła, bo - jak mówiła - w partii nie doszło do żadnych znaczących przemian ideowych. Przeszkadzał jej "liberalizm ekonomiczny, głoszony przez SLD, jak również zgoda na dominację w państwie światopoglądu katolickiego". Teraz deklaruje się jako niezrzeszona. W Senacie działała bardzo aktywnie. Oprócz projektu ustawy o jednopłciowych związkach partnerskich, była autorką wielu innych m.in. dotyczących legalizacji aborcji i eutanazji. Burzę wywołała również składając wniosek o odrzucenie senackiego projektu ustawy ustanawiającej 16 października Dniem Papieża. Autorytetów nie stanowi się mocą prawa - powiedziała wtedy.
Wybory prezydenckie:
Startuje do fotela prezydenckiego jako kandydatka niezależna. W kampanii wyborczej wspiera ją w dużej mierze Antyklerykalna Partia Postępu "Racja". Poparcia udzieliły jej także Pracownicza Demokracja, Stowarzyszenie na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo NEUTRUM oraz Komunistyczna Partia Polski.
Kandydatka w pierwszym punkcie swojego programu wyborczego, wymienia bezpieczeństwo państwa, jednak nie precyzuje swojego założenia i nie pisze o tym, jak zamierza zrealizować swoją wizję. Dalej wskazuje na kolejne ważne sprawy, którymi zajmie się, gdy zostanie wybrana prezydentem. Domaga się obrony własności państowej i spółdzielczej, a także kontroli wydatkowania publicznych pieniędzy, poprawy warunków życia, głównie emerytów, rencistów, kombatantów, niepełnosprawnych i bezradnych. Chce wprowadzenia zasiłków dla wszystkich bezrobotnych. Ponadto zajmie się wycofaniem polskich wojsk z Iraku i dbałością o równe prawa mniejszości. Oprócz tego Szyszkowska stawia sobie inne cele, takie jak życzliwość dla zwierząt i ich ochronę a także troskę o los twórców.
Stan cywilny: Mężatka
[
]( http://wybory2005.pl/f,166,forum_viewforum.html )
»*Podyskutuj o kandydatce na forum wp.pl*
»*Zobacz galerię zdjęć kandydatki*
»*Przeczytaj wywiad z Marią Szyszkowską*