Maria Koc, Izabela Kloc i Jarosław Rusiecki - wygrana PiS w wyborach uzupełniających do senatu
Startująca z listy PiS radna sejmiku wojewódzkiego Maria Koc zwyciężyła w niedzielnych wyborach uzupełniających do senatu w okręgu nr 47 obejmującym powiaty: garwoliński, miński i węgrowski. Koc zdobyła 58,35 proc. głosów - wynika z danych PKW. Dotychczasowy poseł PiS Jarosław Rusiecki zwyciężył w okręgu nr 82, obejmującym pięć świętokrzyskich powiatów. Pokonał pięciu kontrkandydatów, uzyskując poparcie 37,04 proc. wyborców. Tymczasem Izabela Kloc z PiS wygrała w wyborach uzupełniających do senatu w okręgu rybnickim. Zdobyła 48,56 proc. głosów.
Koc pokonała w walce o mandat senatora burmistrza Mrozów Dariusza Jaszczuka startującego z listy PO (28,81 proc. głosów), wiceprzewodniczącego Rady Mazowieckiej SLD Zbigniewa Stąsieka (3,95 proc.), jednego z liderów Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka (6,42 proc.), kandydata Demokracji Bezpośredniej, informatyka Andrzeja Gorayskiego (1,12 proc. głosów) oraz sekretarza generalnego Partii Demokratycznej-demokraci.pl Zdzisława Litwińczuka (1,34 proc.)
Frekwencja w wyborach w okręgu na Mazowszu wyniosła 6,62 proc. Oddano 17 069 głosów, w tym ważnych 16 849.
Wybory uzupełniające w okręgu nr 47 były konieczne w związku ze śmiercią senatora PiS Henryka Górskiego. W niedzielę wybory uzupełniające odbyły się także w okręgu nr 73 na Śląsku i w okręgu nr 82 w woj. świętokrzyskim.
Maria Koc w kampanii wyborczej zwracała uwagę m.in. na niesprawiedliwy podział środków unijnych; startowała z hasłem: "Więcej kultury w polityce".
Koc karierę samorządowca rozpoczęła w Węgrowie: w 2006 r. była radną miasta, a w latach 2007-2008 wiceburmistrzem Węgrowa. Mandat do sejmiku województwa mazowieckiego otrzymała startując z list PiS w 2010 r., zdobyła wówczas 7860 głosów. W sejmiku była wiceprzewodniczącą komisji kultury i dziedzictwa narodowego, a także komisji promocji województwa mazowieckiego i współpracy zagranicznej. Ponadto była członkiem komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.
Z wykształcenia jest etnografem - ukończyła Wydział Historyczny Instytutu Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy zawodowej m.in. kierowała zespołem folklorystycznym, obecnie jest dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim. W 2012 r. została Kobietą Sukcesu Mazowsza. Jest współinicjatorką Stowarzyszenia Instytucji Upowszechniania Kultury "Dla Kultury" oraz Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury.
Odznaczona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem "Pro Memoria" przyznawanym przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Medalem "Benemerenti" przyznawanym za zasługi dla kościoła katolickiego. Została też wyróżniona m.in. Nagrodą "Piękniejsza Polska" Prezydenta RP, Nagrodą "Za zasługi dla Mazowsza", Nagrodą Benedyktowicza za pracę na rzecz rozwoju regionu.
W kampanii wyborczej do senatu zwracała uwagę m.in. na niesprawiedliwy jej zdaniem podział środków unijnych. "Każdy z nas chce dobrych zmian - w Polsce i w najbliższym nam regionie. Dziś tracimy na rzecz bogatej Warszawy. Niesprawiedliwie dzielone są pieniądze unijne. Przez to trudniej u nas o pracę, o konieczne remonty drogowe, o dobrą służbę zdrowia" - pisała na swej stronie internetowej. Startowała z hasłem "Więcej kultury w polityce".
Urodziła się 22 sierpnia 1964 r. Mężatka, ma dwie córki i syna. Mieszka w Węgrowie.
Izabela Kloc wygrała w okręgu rybnickim
Izabela Kloc (PiS) wygrała w wyborach uzupełniających do senatu w okręgu rybnickim. Zdobyła 48,56 proc. głosów - wynika z danych PKW.
W walce o mandat senatora pokonała posła Marka Krząkałę (PO), który uzyskał 42,11 proc. głosów, Macieja Urbańczyka z Kongresu Nowej Prawicy (5,31 proc.) oraz posła Piotra Chmielowskiego z SLD (4,02 proc.).
Na Kloc oddano 11 146 głosów, na drugiego w kolejności Krząkałę - 9665.
Frekwencja w wyborach wyniosła 9,44 proc. Oddano 23 197 głosów, w tym ważnych 22 951.
Okręg wyborczy do Senatu nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. Uprawnionych do głosowania było ok. 245,8 tys. wyborców, którzy mieli do dyspozycji 188 obwodowych komisji wyborczych.
Były to już drugie w bieżącej kadencji wybory uzupełniające do senatu w okręgu rybnickim. W wyborach przeprowadzonych w kwietniu 2013 r. po śmierci senatora PO Antoniego Motyczki zwyciężył Bolesław Piecha (PiS), który z kolei w maju br. uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego.
Jarosław Rusiecki przed kandydatem PSL
Dotychczasowy poseł PiS Jarosław Rusiecki zwyciężył w niedzielnych w wyborach uzupełniających do senatu w okręgu nr 82, obejmującym pięć świętokrzyskich powiatów. Pokonał pięciu kontrkandydatów, uzyskując poparcie 37,04 proc. wyborców.
Okręg wyborczy nr 82 obejmuje powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski oraz starachowicki.
Na Rusieckiego zagłosowało 10 tys. 098 wyborców (37,04 proc.). O 361 głosów pokonał drugiego w głosowaniu, członka zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierza Kotowskiego (PSL), który zdobył 9 tys. 737 głosów (35,71 proc.). Kolejne miejsca zajęli: poseł PO Zbigniew Pacelt - 3 tys. 817 głosów (14 proc.), adwokat Kazimierz Jesionek (SLD) - 1950 głosów (7,15 proc.), przedsiębiorca Jacek Wójcicki (Kongres Nowej Prawicy) - 1338 głosów (4,91 proc.) oraz nauczycielka i feministka Małgorzata Marenin (Demokracja Bezpośrednia) - 325 głosów (1,19 proc.).
Uprawnionych do głosowania było 349 tys. 660 osób. Frekwencja wyniosła 7,93 proc. proc.
Taki rezultat wynika z danych z protokołów głosowania wszystkich 316 obwodowych komisji wyborczych w okręgu, zamieszczonych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Jak wyjaśniał dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik, na podstawie tych danych komisja wyborcza opracuje protokół z oficjalnym wynikami głosowania.
Wybory odbyły się, ponieważ w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wygasł mandat senator Beaty Gosiewskiej (PiS).
W niedzielę wybory uzupełniające odbyły się także w okręgu nr 47 na Mazowszu i w okręgu nr 73 na Śląsku.