Maria Kaczyńska i Madeleine Albright na rzecz kobiet
Upowszechnienie wiedzy na temat głównych zagrożeń dla zdrowia i życia kobiet oraz metod przeciwdziałania im - to główne założenia deklaracji podpisanej w Belwederze. Inicjatorkami deklaracji są prezydentowa Maria Kaczyńska i była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
Madeleine Albright powiedziała, że walka z terroryzmem, czy o pokój są ważne, ale równie ważna jest walka o zdrowe społeczeństwo. Maria Kaczyńska powiedziała, że polskie kobiety w ogóle nie interesują się profilaktyką, a do lekarzy zgłaszają się zbyt późno. Prezydentowa dodała, że niewiele kobiet w Polsce korzysta z podstawowych badań, takich jak mammografia, cytologia, czy badania genetyczne.
Madeleine Albright przed przyjazdem do Polski zapoznała się ze statystykami i przytaczała dane, które wśród państw Unii sytuują nas na samym końcu. Albright powiedziała, że tylko w Polsce na raka szyjki macicy umiera codziennie pięć kobiet. Podkreśliła, że większość przypadków tej choroby może być wyleczona, ale w Polsce regularnym badaniom poddaje się jedna na dziesięć kobiet.
Podczas konferencji politycy i lekarze zastanawiali się, w jaki sposób zachęcić kobiety do profilaktycznych badań. Jedną z metod zapobiegania chorobie jest szczepionka przeciwko brodawczakowi ludzkiemu.
Maria Kaczyńska i Madeleine Albright liczą na to, że projekt na rzecz profilaktyki zostanie rozszerzony na inne kraje Europy Środkowej, a tym samym przyczyni się do zniwelowania różnic w dostępnie do ochrony zdrowia w całej Unii Europejskiej.
Pod deklaracją podpisali się m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, były minister zdrowia Zbigniew Religa, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia: Marek Balicki (SdPl) i Beata Małecka-Libera (PO). Swój podpis złożyły również pełnomocnik do spraw równego statusu Elżbieta Radziszewska, unijna komisarz do spraw polityki regionalnej Danuta Huebner, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych Lena Kolarska-Bobińska, posłanki PiS: Joanna Kluzik-Rostkowska i Jolanta Szczypińska.
Sygnatariusze apelu domagają się tworzenia i realizacji nowoczesnych, kompleksowych i wieloletnich programów profilaktycznych obejmujących najważniejsze zagrożenia dla zdrowia kobiet tj. raka szyjki macicy i raka piersi.
Twórcy apelu zwracają się również o tworzenie warunków umożliwiających współpracę instytucji i organów reprezentujących sektor publiczny, pozarządowy i prywatny. Taka kooperacja tych podmiotów, poprzez wspólnie skoordynowane działania będą mogły doprowadzić do znacznej poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet - podkreślono w apelu.