Trwa ładowanie...

Marek Magierowski: ustawa o TK wpłynęła do kancelarii prezydenta. Kiedy decyzja Andrzeja Dudy?

• Nowelizacja ustawy o TK wpłynęła do kancelarii prezydenta
• Magierowski: prezydent podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie

Share
Marek Magierowski: ustawa o TK wpłynęła do kancelarii prezydenta. Kiedy decyzja Andrzeja Dudy?
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dnnlyc9

Wcześniej, w czwartek przed południem, Magierowski mówił, że "kiedy tylko ustawa wpłynie, pan prezydent natychmiast się z nią zapozna, przeczyta, przeanalizuje i podejmie decyzję w stosownej chwili".

Nowelizacja ustawy o TK została uchwalona przez Sejm we wtorek. W nocy z środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.

Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów mają być badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

dnnlyc9

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Wątpliwości co do konstytucyjności przyjętych przez parlament przepisów formułowali m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka oraz senackie Biuro Legislacyjne.

W czwartek o skierowanie ustawy do Trybunału przed jej podpisaniem zaapelowali do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

dnnlyc9

Podziel się opinią

Share
dnnlyc9
dnnlyc9
Więcej tematów