PolskaMarek Jurek o wystąpieniu ambasadora USA: nie ułatwia debaty o naszej polityce

Marek Jurek o wystąpieniu ambasadora USA: nie ułatwia debaty o naszej polityce

Marszałek Sejmu Marek Jurek odnosząc się do rozmowy wiceambasadora USA Kenetha Hillasa z ministrem w kancelarii premiera Leszkiem Jesieniem m.in. o wicepremierze Romanie Giertychu ocenił, że tego rodzaju wystąpienia dyplomaty innego państwa nie ułatwiają debaty na temat naszej polityki.

Poniedziałkowe "Fakty" TVN poinformowały, że Hillas na spotkaniu z Jesieniem miał stwierdzić, iż wypowiedzi Romana Giertycha o wojnie w Iraku "wzbudziły zaniepokojenie w Waszyngtonie". Jesień sporządził z tej rozmowy notatkę.

"KH (Kenneth Hillas) podkreślił, że dotychczasowy brak reakcji ze strony USA wynika z próby racjonalizowania wydarzeń i wypowiedzi na scenie politycznej. Jednak zaznaczył, że 'gdyby wicepremier rządu np. w Niemczech, Francji, czy Danii wypowiedział takie słowa, zostałby odwołany'" - napisał Jesień w notatce.

Zapewne, gdyby nie ingerencja wiceambasadora Hillasa, to miałbym okazję polemizować z panem wicepremierem Giertychem w tej sprawie, ale od tego się w tej sytuacji powstrzymam. Tego rodzaju wystąpienia dyplomaty innego państwa nie ułatwiają debaty na temat naszej polityki, ani organizowania naszej współpracy - powiedział Jurek, który we wtorek przebywa w Rzeszowie.

Ja mam inne poglądy w tych sprawach (wojny w Iraku) od pana premiera Giertycha - dodał.

Podkreślił też, że jego zdaniem sprawy takie jak polityka zagraniczna powinny być dyskutowane w gronie rządu, koalicji.

Po takim stanowisku wiceambasadora innego państwa, przede wszystkim trzeba powiedzieć, że sprawy polskiego rządu są polskimi sprawami, o których dyskutuje polski rząd, że pretensje do ministrów polski rząd załatwia w swoim gronie i nie potrzebuje tego rodzaju rad, że to raczej utrudnia współpracę - oświadczył marszałek.

Przypomniał też, że w sprawie wniosku LPR dotyczącego przeprowadzenia w Sejmie debaty o skutkach wojny w Iraku dla ludności cywilnej, zastosowane są takie same procedury, jakie stosowane są w sprawach, "gdzie polityka zagraniczna krzyżuje się z polityką bezpieczeństwa".

Zawsze w takich wypadkach, niezależnie od tego, czy w Polsce rządziła lewica, czy prawica, niezależnie od tego, czy ja byłem w większości, czy w opozycji, akceptowałem taką procedurę: najpierw Ministerstwo Spraw Zagranicznych zajmuje stanowisko, potem tę sprawę dyskutuje najbardziej kompetentna Komisja Spraw Zagranicznych i potem podejmujemy dalsze decyzje - podkreślił.

Jurek przypomniał też, że po wniosku złożonym przez Romana Giertycha zapowiedział, iż wyślę ten wniosek do opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych i skieruje do komisji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)